Dodatek solidarnościowy za czerwiec tylko do końca miesiąca
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 20 Czerwca 2020

Nawet 500 tys. Polaków może załapać się na dodatkowe pieniądze od ZUS. Czas mają jednak tylko do końca miesiąca

Dodatek solidarnościowy już niedługo ujrzy światło dzienne, został bowiem już podpisany przez prezydenta. Jednak każdy, kto będzie chciał skorzystać z dofinansowania będzie musiał się pospieszyć. Jeżeli tempo prac parlamentarnych zostanie podtrzymane to na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy zostanie zaledwie tydzień. Komu będzie przysługiwał?

Dodatek solidarnościowy na horyzoncie

Tempo procedowania w izbie niższej polskiego parlamentu jest ostatnio ekspresowe, co może ucieszyć wielu obywateli, którzy liczą na wsparcie finansowe od państwa. Dodatek po drodze między z Sejmem a Senatem znalazł się na biurku prezydenta, który złożył na nim podpis. Tym samym ustawa weszła w życie.

Jednak wejście w życie ustawy o dodatku solidarnościowym oznacza, że zainteresowani nie będą mieli zbyt dużo czasu, aby aplikować o czerwcowe dofinansowanie. Ustawodawca wskazuje, że dodatek solidarnościowy ma przysługiwać nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek. Oznacza to, że czas zgłaszania się po świadczenie za bieżący miesiąc upływa 30 czerwca 2020 r.

Zobaczył kwotę, którą przegrał na giełdzie i popełnił samobójstwo. Była naprawdę ogromnaZobaczył kwotę, którą przegrał na giełdzie i popełnił samobójstwo. Była naprawdę ogromnaCzytaj dalej

Komu będzie przysługiwał dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy ma opiewać na 1400 zł miesięcznie – w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które w tym roku przepracowały na etacie co najmniej 60 dni i z tego tytułu podległy ubezpieczeniom społecznym. Warunkiem koniecznym, od którego zależy przyznanie dodatku solidarnościowego, jest także ustanie stosunku pracy po 15 marca 2020 r. Bez znaczenia jest, czy pracownik został zwolniony, czy jego kontrakt po prostu wygasł.

Ostateczny kształt ustawy o dodatku solidarnościowym różni się od tego, który zaproponował jego inicjator – Andrzej Duda. Pierwotna wersja zakładała bowiem, że pracownik miał spędzić na etacie nie 60, a 90 dni, a rozwiązanie stosunku pracy miało nastąpić po 31 marca 2020 r. Dzięki poselskim modyfikacjom, z dodatku solidarnościowego będzie mogło skorzystać zdecydowanie więcej osób. Oficjalne wyliczenia wskazują, że świadczenie będzie przysługiwało ok. 500 tys. obywateli.

Kupno samochodu używanego to oszczędność, ale też ryzyko. Lepiej sprawdzić VIN, podpowiadamy jakKupno samochodu używanego to oszczędność, ale też ryzyko. Lepiej sprawdzić VIN, podpowiadamy jakCzytaj dalej

Warto pamiętać, że dodatek solidarnościowy nie będzie przysługiwał osobom, które posiadają ubezpieczenie społecznego z innego źródła. Chodzi np. o nowy etat, prowadzenie działalności gospodarczej lub związanie się umową zlecenie. Rzeczpospolita tłumaczy, że choć nie wynika to bezpośrednio z przepisów, to takie osoby będą mogły uzyskać część dofinansowania za czerwiec, jeśli skończy się ich zlecenie lub zawieszą działalność gospodarczą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Gwiazdor Gogglebox dotkliwie pobity przez nietolerancję wobec LGBT. Porażające i tragiczne nagranie obiegło internet

Jak będzie wyglądała procedura zgłaszania się po dodatek solidarnościowy?

Wniosek o dodatek solidarnościowy będzie można składać jedynie w formie elektronicznej. W tym celu należy posłużyć się profilem informacyjnym utworzonym w systemie ZUS. Inne warianty to złożenie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem kwalifikowanym, zaufanym, osobistym lub wykorzystanie „sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępnionego bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w systemie teleinformatycznym".

Wypłata dodatku solidarnościowego nie będzie realizowana w gotówce – każdy beneficjent otrzyma pieniądze przelewem na wskazane konto bankowe.

Zmiany w przepisach drogowych na przejściach dla pieszych. 1 lipca się zbliża, a zamieszania coraz więcejZmiany w przepisach drogowych na przejściach dla pieszych. 1 lipca się zbliża, a zamieszania coraz więcejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW wydało pilne ostrzeżenie niemalże dla całego kraju. Polacy muszą uważać na niszczycielski żywioł
  2. Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News