Dodatek solidarnościowy po kolejnych zmianach
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 20 Czerwca 2020

Sejm odrzucił parę propozycji Senatu. Polacy dostaną jednak mniej pieniędzy

Senackie poprawki, zakładające wyższy dodatek solidarnościowy i zasiłek dla bezrobotnych, zostały odrzucone przez Sejm. Dalsze losy ustawy będą zależały od prezydenta Andrzeja Dudy.

Dodatek solidarnościowy po wielu modyfikacjach

Dodatek solidarnościowy, opiewający na 1400 zł, jest skierowany do osób, które pracowały na etacie przez co najmniej 60 dni w 2020 r. i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Zatem dodatku solidarnościowego nie otrzyma pracownik dorabiający w oparciu o umowę zlecenie. Na dofinansowanie będzie mógł liczy np. zatrudniony na umowę zlecenie, która nie podlega ubezpieczeniu. Warunkiem koniecznym, od którego zależy przyznanie dodatku solidarnościowego, jest także ustanie stosunku pracy po 15 marca 2020 r. Bez znaczenia jest, czy pracownik został zwolniony, czy jego kontrakt po prostu wygasł.

Szef WHO: Nadchodzi druga faza pandemii. Dużo bardziej niebezpieczna od poprzedniejSzef WHO: Nadchodzi druga faza pandemii. Dużo bardziej niebezpieczna od poprzedniejCzytaj dalej

Ostateczny kształt ustawy o dodatku solidarnościowy różni się od tego, który zaproponował jego inicjator – Andrzej Duda. Prezydencka wersja zakładała bowiem, że pracownik miał spędzić na etacie nie 60, a 90 dni, a rozwiązanie stosunku pracy miało nastąpić po 31 marca 2020 r. Dzięki poselskim modyfikacjom, z dodatku solidarnościowego będzie mogło skorzystać zdecydowanie więcej osób. Oficjalne wyliczenia wskazują, że świadczenie będzie przysługiwało ok. 500 tys. obywateli.

To nie jedyne zmiany jakie zaszły w dodatku solidarnościowym. Po senackich obradach zapadła decyzja o podwyższeniu wysokości dodatku solidarnościowego o 100 zł do 1500 zł. Identyczna miałaby być kwota przyznawana w ramach zasiłku dla bezrobotnych. Obydwie te poprawki zostały wczoraj odrzucone przez Sejm, na czym stracą przede wszystkim obywatele. Teraz ustawa o dodatku solidarnościowym trafi do popisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – podaje Wprost.

Ogłoszono upadłość wielkiego polskiego zakładu mięsnego. Właściciel nadal ścigany listem gończymOgłoszono upadłość wielkiego polskiego zakładu mięsnego. Właściciel nadal ścigany listem gończymCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Gwiazdor Gogglebox dotkliwie pobity przez nietolerancję wobec LGBT. Porażające i tragiczne nagranie obiegło internet

Zgłaszanie się po dodatek solidarnościowy – terminy i wymogi

Ustawodawca wskazuje, że dodatek solidarnościowy ma przysługiwać nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek. Oznacza to, że czas zgłaszania się po świadczenie za bieżący miesiąc upływa 30 czerwca 2020 r. Biorąc pod uwagę ekspresowe tempo procedowania nad ustawami w Sejmie, można się spodziewać, że ustawa o dodatku solidarnościowym wejdzie w życie w okolicach 22 czerwca, a więc wszyscy zainteresowani wypłatą tzw. „Dudowego” będą mieli tydzień, aby dopełnić formalności. Dodatek solidarnościowy przysługuje na trzy miesiące – czerwiec, lipiec i sierpień.

[TYLKO U NAS] Polacy będą produkować lek na koronawirusa. Badania są przełomowe[TYLKO U NAS] Polacy będą produkować lek na koronawirusa. Badania są przełomoweCzytaj dalej

Jak będzie wyglądała procedura zgłaszania się po dodatek solidarnościowy? Wniosek o dofinansowanie można składać jedynie w formie elektronicznej, a pieniądze będą wypłacane na wskazane konto bankowe. W tym celu należy posłużyć się profilem informacyjnym utworzonym w systemie ZUS. Inne warianty to złożenie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem kwalifikowanym, zaufanym, osobistym lub wykorzystanie „sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępnionego bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w systemie teleinformatycznym" – wynika z projektu ustawy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW wydało pilne ostrzeżenie niemalże dla całego kraju. Polacy muszą uważać na niszczycielski żywioł
  2. Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News