fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie pieniadze.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 30 Listopada 2020

Tysiące Polaków mogą odetchnąć z ulgą. Opłaty za mieszkanie będą kosztowały ich znacznie mniej

Dodatek mieszkaniowy w większej kwocie będzie przysługiwał tym, którzy w wyniku pandemii koronawirusa zaliczyli ogromne spadki finansowe. Jest jeden haczyk, bowiem na dodatek mieszkaniowy załapią się tylko wybrane grupy, a zwłaszcza wynajmujący.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie zmiany w dodatku mieszkaniowym wprowadził rząd
 • Ile wyniosą kryteria dochodowe uprawniające do dodatku
 • Kto może liczyć na pomoc finansową
 • Dlaczego zmiany będą korzystne dla wnioskodawców

Dodatek mieszkaniowy dla wybranych

Dodatek mieszkaniowy funkcjonuje na mocy ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Jak się okazuje, rząd wprowadził pewne zmiany, dlatego teraz dodatek mieszkaniowy będzie charakteryzował się nowymi kryteriami, katalogami dochodów, które będą do niego liczone oraz specjalną dopłatą do czynszu - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Co więcej, dodatek mieszkaniowy nie będzie podlegał egzekucji administracyjnej, a co się z tym wiąże, komornik nie będzie mógł go zająć. Jednocześnie postanowienia ustawy mają wspierać rozwój mieszkalnictwa komunalnego.

Media: Nagła zmiana sił w temacie budżetu UE. Kolejne sześć państw po stronie Polski i WęgierMedia: Nagła zmiana sił w temacie budżetu UE. Kolejne sześć państw po stronie Polski i WęgierCzytaj dalej

Bardzo istotne zmiany dotkną progi związane z kryterium dochodowym, bowiem na mocy obecnych przepisów wynosi ono 2,1 tys. zł w przypadku osoby samotnej oraz 1,5 tys. zł w przypadku rodziny. Po wejściu w życie ustawy będą one niższe, a kryterium będzie stanowić odpowiednio 40 proc. i 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. W efekcie kwoty dochodowe wyniosą ok. 1967 zł oraz 1475 zł.

Pod uwagę będą brane dochody z ostatnich trzech miesięcy, jednakże zmieni się lista uznawanych źródeł. Do tej pory był uznawane wszystkie udokumentowane dochody z pominięciem świadczeń socjalnych. Od wejścia zmian w życie stosowany będzie ten sam schemat dochodów uwzględniany w świadczeniach rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego - pisze DGP.

Zdaniem ekspertów będzie to bardzo dobra zmiana, ponieważ pozwoli na ujednolicenie w przepisach oraz ułatwi składanie wniosków beneficjentom dodatków mieszkaniowych oraz pracownikom go przyznającym.

Nowe produkty w Biedronce wręcz nie pasują do sieciówki. Ale tym bardziej trzeba się spieszyć z ich zakupemNowe produkty w Biedronce wręcz nie pasują do sieciówki. Ale tym bardziej trzeba się spieszyć z ich zakupemCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Dodatek mieszkaniowy pomoże rodzinom

Beneficjenci dodatku mieszkaniowego muszą pamiętać o istotnej zmianie związanej wprowadzonej za pomocą ustawy o tarczy antykryzysowej z dn. 2 marca 2020 r. Jej przepisy powiększają dodatek mieszkaniowy o dopłatę do czynszu, ale w tym przypadku także należy spełnić kilka warunków.

Wyższy dodatek mieszkaniowy będzie przyznawany tylko tym, których średni dochód z ostatnich trzech miesięcy był o co najmniej 25 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie rok temu. Jednocześnie kwota dodatku mieszkaniowego z dopłatą nie będzie mogła być wyższa niż 75 proc. czynszu i nie może wynosić więcej niż 1,5 tys. zł. Co więcej, mieszkanie musi być wynajęte przed 14 marca br.

ING wydał pilny komunikat. Spodziewaj się dużych ograniczeńING wydał pilny komunikat. Spodziewaj się dużych ograniczeńCzytaj dalej

- Dopłata będzie przysługiwać wyłącznie osobom, które są najemcą lub podnajemcą mieszkania, a to znacznie wpłynie na ograniczenie liczby do niej uprawnionych, bo wykluczone są osoby będące właścicielem lub mające do niego spółdzielcze prawo - mówi DGP Karolina Guz, kierownik działu dodatków mieszkaniowych MOPS w Katowicach.

Nowe przepisy mają także zwiększyć wsparcie dla gmin w kwestii budowy i remontu mieszkań komunalnych. "Podwyższone zostaną dopłaty z 20 proc. do maksymalnie 35 proc. kosztów inwestycji" - pisze DGP i powołując się na ekspertów wskazuje, że mimo wszystko korzystniejsze warunki nie zachęcą gmin do inwestowania w mieszkania komunalne. Wszystko przez to, że te nie są priorytetem na ich liście.

Kontrole ruszyły. Skarbówka znów zajmuje konta, Tobie też mogą założyć blokadęKontrole ruszyły. Skarbówka znów zajmuje konta, Tobie też mogą założyć blokadęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
 3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 4. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
 5. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
 6. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
 7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
 8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Polacy znaleźli sposób, obostrzenia wykiwane. Legalnie jeżdżą na urlop w góryPolacy znaleźli sposób, obostrzenia wykiwane. Legalnie jeżdżą na urlop w góryCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News