Znamy szczegóły dotyczące nowego dodatku dla nauczycieli
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 6 Listopada 2020

Będzie dodatkowe świadczenie w kwocie 500 zł dla kolejnej grupy Polaków. Znamy szczegóły nowego programu

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego będzie dodatek dla nauczycieli w wysokości 500 zł. Pieniądze te mają być przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego do nauczania drogą online. Znane są już szczegóły dotyczące przyznawania świadczenia.

Dodatek dla nauczycieli. Są szczegóły rozwiązania

Dodatek dla nauczycieli w wysokości 500 zł ogłosił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na której ogłoszono nowe obostrzenia, które wejdą w życie już od najbliższej soboty w związku z rosnącą liczbą nowych zachorowań na koronawirusa.

Od soboty 7 listopada obowiązywały będą wszystkie ogłoszone przez szefa rządu obostrzenia, za wyjątkiem nauczania zdalnego dla klas I-III, które wejdzie w życie w poniedziałek 9 listopada. Tym samym rząd poszerzył o najmłodszych grupę uczniów, którzy na razie do końca listopada będą uczyć się drogą online. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu na naukę ze szkół do domów odesłano uczniów klas IV-VIII, a tydzień wcześniej osoby uczące się w szkołach średnich i wyższych.

Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądzeJeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądzeCzytaj dalej

Podczas wspomnianej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatek dla nauczycieli w wysokości 500 zł, który będą mogli przeznaczyć na sfinansowanie najważniejszych sprzętów do pracy zdalnej. - To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom, który jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu nie ujawnił jednak szczegółów finansowego wsparcia dla nauczycieli. Informuje o nich w rozmowie z dziennikiem „Fakt” rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem
2. Polska w kryzysie, ludzie tracą oszczędności życia, a co robi rząd? Wydają na najdroższe mięsiwo, przepiórcze jaja i żywność, jak dla szlachty
3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

– W ramach dodatkowego wsparcia nauczyciele będą mogli liczyć na zwrot kosztów zakupu akcesoriów komputerowych niezbędnych do nauki zdalnej w kwocie do 500 zł. Pod uwagę będą brane wydatki poniesione od początku roku szkolnego – mówi w rozmowie z tabloidem rzeczniczka resortu edukacji narodowej.

Ze słów Anny Ostrowskiej wynika zatem, że nauczyciele najpierw muszą zakupić sprzęt, a dopiero potem otrzymają zwrot środków, w związku z czym powinni zachować paragony bądź faktury potwierdzające zakup. Na chwilę obecną nie wiadomo czy oprócz tego trzeba będzie składać jakieś dodatkowe wnioski.

Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćKierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćCzytaj dalej

Zwrot najpóźniej w grudniu

Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę resortu edukacji narodowej wynika, że zwrot poniesionych przez nauczycieli kosztów nastąpi najpóźniej w grudniu. Dodatek ma być jednorazowy. - Chcemy, aby poniesione przez nauczycieli koszty przełożyły się na jakość kształcenia na odległość – podkreśla rzeczniczka resortu edukacji narodowej.

Tabloid przypomina, że nauczyciele już od początku roku szkolnego domagali się od rządu stałych dodatków za zdalną pracę, przywołując treść pisma, jakie do resortu edukacji narodowej przesłali przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Wychowania „Oświata”.

W Watykanie prawdziwa rewolucja. Papież bierze się za aferę finansowąW Watykanie prawdziwa rewolucja. Papież bierze się za aferę finansowąCzytaj dalej

- Zgłaszamy postulat finansowego uregulowania kwestii ponoszenia przez nauczycieli kosztów związanych z wykorzystywaniem w pracy z własnego internetu, sprzętu komputerowego i energii elektrycznej – czytamy w piśmie skierowanym przez związkowców.

Podobne żądania skierowało w tamtym czasie również Forum Związków Zawodowych, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przystało na nie.

Tymczasem jak niedawno informowaliśmy od początku roku szkolnego blisko pół miliona nauczycieli udało się na zwolnienie lekarskie. Dane te dotyczą osób pracujących w jednostkach publicznych i prywatnych – od przedszkoli po studia wyższe. Liczba wystawianych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tegorocznego roku szkolnego L4 jest o 37 proc. większa niż w roku szkolnym 2018/19. Eksperci zajmujący się edukacją mają nadzieję, że trend ten powstrzyma przejście na nauczanie drogą online.

Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżeciePraworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na S8. Droga zablokowana, dwie furgonetki kompletnie zniszczone
  2. Rząd wkrótce zamknie całą Polskę? Morawiecki przedstawił wizję całkowitego lockdownu
  3. Kaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientów
  4. Zwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radości
  5. Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeń
  6. Kamil Stoch został oszukany? Nadal nie dostał swojej nagrody, czeka na nią prawie rok
  7. Chrupiąca i niezwykle aromatyczna surówka z czerwonej kapusty i cukinii. Lekko orientalnego smaku dodają jej ciekawe dodatki
Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientówWraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News