Dodatek dla medyków podpisana ustawa
Piotr Molecki/East News
Autor Konrad Karpiuk - 29 Listopada 2020

Jest podpis prezydenta. Wiadomo kto dostanie więcej pieniędzy za zwalczanie pandemii

Dodatek dla medyków ostatecznie potwierdzony, właśnie prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą. Na mocy nowego prawa, personel skierowany do pracy w szpitalach "covidowych" otrzyma premię. Znane są już warunki wynagrodzeń.

Dodatek dla medyków podpisany przez prezydenta

Dodatek dla medyków będzie ograniczony jedynie dla personelu, który wojewoda odesłał do szpitali zakaźnych. Według poprzedniej wersji ustawy antycovidowej opublikowanej w sobotę w Dzienniku Ustaw, dodatkowe pieniądze mieli dostać wszyscy pracownicy służby zdrowia. To jednak niejedyne błędy popełnione przez rząd.

W publikacji o ustawie antycovidowej znaleziono także informacje, że dodatki wchodzą w życie od 5 września 2020 roku. Ostatecznie poczyniono błyskawiczne zmiany, które ograniczyły grupę osób, medyków, którym przysługuje dodatek, oraz zaktualizowały termin wypłat dodatku dla medyków. Nowelizację podpisał już Andrzej Duda.

Uzasadnieniem nowelizacji była konwalidacja błędu, który miał miejsce w trakcie rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu. Nowela usunęła możliwość wypłaty wynagrodzenia pełnej wysokości osobom pracującym w podmiocie leczniczym i objętych kwarantanną, ze względu na kontakt z osobą zarażoną COVID-19. Ci pracownicy mogą liczyć jedynie na 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaDogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaCzytaj dalej

W podpisanej przez prezydenta nowelizacji usunięto przepis nakładający na prezesa NFZ obowiązek zmiany planu finansowego NFZ na rok 2020 w celu podwyższenia opłaty ryczałtowanej. Ustawa wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu.

Jak pisze money.pl, powołując się na prawników, dopóki nowelizacja nie trafi do Dziennika Ustaw, wciąż obowiązuje ta, która zapewnia dodatki całej służbie medycznej. Dlatego rządowi tak bardzo zależy na szybkim ogłoszeniu nowych przepisów.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznania
 3. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
 4. PKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożność

Wiadomo komu w końcu przysługuje dodatek dla medyka

Stuprocentowy dodatek dla medyka należy się tym członkom personelu, którzy decyzją wojewodów zostali oddelegowani do pracy przy zwalczaniu pandemii COVID-19. Wysokość dodatku ma wynieść 100 proc. wynagrodzenia.

MF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgąMF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgąCzytaj dalej

- Wszyscy inni, którzy już teraz pracują na pierwszej linii walki z COVID 19 w szpitalach II i III poziomu, a także ratownicy medyczni i diagności z laboratoriów szpitalnych, mają gwarancję wypłaty dodatkowego pełnego wynagrodzenia począwszy od 1 listopada - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Pierwsze dodatki dla medyków za pracę w listopadzie mają zostać przyznane już 10 grudnia. Nie wiadomo jak długo będzie obowiązywał przepis, można jednak podejrzewać, że zostanie on usunięty po zażegnaniu pandemii COVID-19.

Rząd za błędy w ustawie obwinia opozycję

Co ciekawe, Mateusz Morawiecki twierdzi, że to opozycja jest winna wprowadzenia w życie ustawy, której kształt jest inny niż początkowy zamiar ustawodawcy. Rozszerzenie dodatku na wszystkich medyków to efekt zmian Senatu, w którym większość ma opozycja. Problem w tym, że to kontrolowany przez PiS Sejm przyjął poprawki.

Polacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziejPolacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziejCzytaj dalej

- Proszę nie wprowadzać w błąd medyków i całego społeczeństwa. Politycy są po to, aby szukać rozwiązań i pomagać, a nie wprowadzać chaos i niepotrzebną panikę. [...] Kampania fake newsów w sprawie dodatkowego wynagrodzenia dla personelu medycznego, którą prowadzi obecnie opozycja, jest nie na miejscu - grzmiał Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
 2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 3. NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomóc
 4. Wstydliwa wpadka przy nowych dowodach osobistych. Są w nich błędy, też mogłeś dostać wadliwy egzemplarz
 5. 308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
 6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
 7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News