do kiedy potrwa pandemia?
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 28 Marca 2020

Do kiedy potrwa epidemia? Znamy już datę dnia apogeum

Do kiedy potrwa epidemia? Takie właśnie lub podobne pytanie plącze się po głowach nie tylko Polaków. Znamy jednak prognozy co do pandemii w Polsce. Z jednej strony są pozytywne, choć z drugiej wcale nie napawają radością.

Do kiedy potrwa epidemia? Na tak postawione pytanie postanowiła odpowiedzieć firma ExMetrix. Jak wskazuje portal Gazety Pomorskiej, podmiot ten zajmuje się modelowaniem i prognozowaniem procesów gospodarczych i rynkowych, ale również tych demograficznych.

Najnowsza analiza ExMetrix dotyczy przebiegu epidemii koronawirusa. Na podstawie zebranych dotąd danych firma postanowiła wysnuąć prognozę, co do przyszłości obecnej sytuacji. Przewidywania te mają dwie strony - z jednej są pozytywy, z drugiej mniej wesołe wieści.

System nie daje już rady. Drugie największe miasto kraju zmieni lotnisko w kostnicęSystem nie daje już rady. Drugie największe miasto kraju zmieni lotnisko w kostnicęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Zacznijmy od tych mniej wesołych. Według ExMetrix w dniach 28.03 - 08.04.20 miejsce będzie miał najszybszy wzrost liczby zarażonych. Dziennie zachorowywać będzie 400 osób. Co za tym idzie, szybko będzie zwiększać się ogólna pula chorych. Według prognozy ExMetrix w szczycie zachorowań dotrzemy do 9 tys. zarażonych SARS-CoV-2 Polaków.

Zgodnie z prognozą po szczycie tempa zachorowań, które przypada na okres od 25. do 35. dnia epidemii nastąpi spadek prędkości rozprzestrzeniania się wirusa. Następnie zaś - około 15 kwietnia, jak wynika z danych ExMetrix - dynamika ta wyraźnie ma zmaleć.

Płaca minimalna będzie zależeć jedynie od decyzji rządu. RDS już całkowicie poddana władzyPłaca minimalna będzie zależeć jedynie od decyzji rządu. RDS już całkowicie poddana władzyCzytaj dalej

Do kiedy potrwa pandemia? Znamy już prognozy

Z kolei z wieści pozytywnych przede wszystkim trzeba wskazać to, że według prognozy ExMetrix, koniec jest bliżej niż wielu dotąd sądziło. Zgodnie z prognozą wspomnianej firmy, wcale nie będziemy musieli się męczyć całymi miesiącami z koronawirusem. Apogeum epidemii przypada na 20 kwietnia, to wówczas mamy dotrzeć do liczby 9 tys. zarażonych.

Co więcej, należy wskazać, że zgodnie z modelem, od tego dnia liczba zakażonych zacznie spadać. I to będzie momentem zwrotnym w całej epidemii w Polsce. Czas jej trwania będzie nieco dłuższy niż w Chinach, w których epidemia trwała ponad 2,5 miesiąca, co oznacza, że najwcześniej z koronawirusem zaczniemy się żegnać w połowie maja.

Jak wskazuje jednak Zbigniew Łukoś, prezes ExMetrix, wiele wciąż zależy od Polaków. Wchodzimy bowiem w decydujący moment epidemii i odpowiedź postawiona na pytanie "do kiedy potrwa epidemia?" może być zgodna z prognozą ExMetrix jedynie, jeśli będziemy stosować się do restrykcji i ograniczeń wprowadzonych przez rządzących.

Już niebawem regulowanie cen przez rząd. Sejm już przyklepał nowe prawoJuż niebawem regulowanie cen przez rząd. Sejm już przyklepał nowe prawoCzytaj dalej

- Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii - podsumowuje Łukoś.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News