Zadłużenie małżonka będziesz musiał spłacić Ty
biznesinfo.pl
Autor Komunikaty prasowe - 30 Grudnia 2019

Twój małżonek narobił długów, a płacić będziesz ty. Przygotuj się na duże straty

Długi jednego z małżonków spłacać będą oboje - wynika z najnowszego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że naczelnik urzędu skarbowego może przekazać komornikowi nadpłatę z małżeńskiego PIT, nawet jeżeli dłużnikiem jest tylko jedno z nich - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Długi jednego z małżonków spłacić muszą oboje

Dług podlegający egzekucji komorniczej, nawet jeżeli dotyczy tylko jednego z małżonków wspólnie rozliczających podatek PIT, może spowodować przekazanie przez urząd skarbowy nadpłaconego podatku organowi komorniczemu - wynika z orzeczenia NSA, na które powołuje się DGP.

Jak wynika z przepisów ordynacji podatkowej, jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie, a jeden z nich ma dług (podlegajacy egzekucji komorniczej), urzad skarbowy może przekazać komornikowi nadpłatę z ich wspólnego PIT-u. Tak działa zasada solidarnej odpowiedzialności małżonków. W sprawie, którą przytacza DGP, naczelnik urzędu skarbowgo swierdził, że w momencie wszczęcia przez komornika procedury egzekucyjnej polegającej na zajęciu nadpłaty podatkowej, urząd skarbowy traci możliwość rozporządzania nią (nie może jej np. w całości zwrócić podatnikom, albo przynjamniej części osobie niezadłużonej).

Sądowa telenowela bez happy endu

Jak podaje DGP, małżonkowie wygrali sprawę o bezprawne zajęcie nadpłaty w sądzie I instancji, który orzekł, że egzekucja długów jednego małżonka nie może powodować równoległej egzekucji wspólnie nadpłaconego podatku. Sąd kasacyjny uchylił jednak ten korzystny dla małżonków i zasadny z logicznego punktu widzenia wyrok - stwierdził, że organ podatkowy jest dłużnikiem zajętej wierzytelności i nie może kwestionować czynności komornika. Sędzia argumentował, że jeżeli każdy z małżonków może żądać zwrotu nadpłaty, to z tejże nadpłaty można egzekwować dług któregokolwiek z nich. I ta argumentacja, jakkolwiek kontorwersyjna by się nie wydawała, jest w zupełności zgodna z obowiązującymi przepisami.

W przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniuW przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News