Pieniądze
pixabay, Fz
Autor Komunikaty prasowe - 19 Listopada 2019

Łatwiej będzie unikać spłacania swoich długów. Wierzyciele postawieni w trudnej sytuacji

Długi będą egzekwowane w nieco inny sposób. W przypadku, gdy listonosz dwukrotnie nie zdoła doręczyć dłużnikowi pisma sądowego, będzie to musiał zrobić komornik z większą skutecznością.

Długi będą egzekwowanie w inny sposób

Długi będą egzekwowane w nieco inny sposób. Od 7 listopada tego roku obowiązuje nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zmienia ona sposób doręczania pozwów sądowych oraz pism procesowych. “Nowe rozwiązania dotyczą jedynie postępowań cywilnych i tylko sytuacji, gdy w sprawie nie doręczono pozwanemu wcześniej żadnego pisma oraz gdy jest to dokument taki jak pozew czy zawiadomienie o rozpoczęciu egzekucji przez komornika” - informuje portal Wyborcza.biz.

Pisma z sądu wysyłane jedynie pocztą

Obecnie pisma z sądu będą wysyłane jedynie drogą pocztową. W przypadku, gdy listonosz nie zastanie adresata, pozostawi mu awizo. Gdy przesyłka zostanie nieodebrana do tygodnia, dłużnik otrzyma ponowne zawiadomienie i po upłynięciu kolejnych siedmiu dni, przesyłka zostanie uznana za skutecznie doręczoną. Wówczas postępowanie sądowe może zostać rozpoczęte.

Komornik w zamian za listonosza

W przypadku, gdy osoba pozwana nie odbierze z poczty pisma procesowego, przewodniczący wydziału sądu będzie zawiadamiał o tym powoda. Komornik w tym wypadku będzie zobowiązany do doręczenia pisma (dotyczy to każdego pisma procesowego). Powód będzie miał obowiązek załatwić sprawę w dwa miesiące. “A jeśli komornikowi, do którego zwróci się pozywający, nie uda się doręczyć do rąk własnych dokumentu, postępowanie może nawet zostać zawieszone do momentu, gdy pozwany się znajdzie” - informuje portal Wyborcza.biz.pl.

Rząd decyduje w sprawie przyszłych emerytur. Jest nieoczekiwana zmianaRząd decyduje w sprawie przyszłych emerytur. Jest nieoczekiwana zmianaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chłopak miał mieć operację, zostawił na ciele wiadomość dla lekarza. Chirurg dochodził do siebie 30 minut
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  4. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  5. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News