Pieniądze
Autor Justyna Klimaszko - 19 Listopada 2019

Łatwiej będzie unikać spłacania swoich długów. Wierzyciele postawieni w trudnej sytuacji

Długi będą egzekwowane w nieco inny sposób. W przypadku, gdy listonosz dwukrotnie nie zdoła doręczyć dłużnikowi pisma sądowego, będzie to musiał zrobić komornik z większą skutecznością.

Długi będą egzekwowanie w inny sposób

Długi będą egzekwowane w nieco inny sposób. Od 7 listopada tego roku obowiązuje nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zmienia ona sposób doręczania pozwów sądowych oraz pism procesowych. “Nowe rozwiązania dotyczą jedynie postępowań cywilnych i tylko sytuacji, gdy w sprawie nie doręczono pozwanemu wcześniej żadnego pisma oraz gdy jest to dokument taki jak pozew czy zawiadomienie o rozpoczęciu egzekucji przez komornika” - informuje portal Wyborcza.biz.

Pisma z sądu wysyłane jedynie pocztą

Obecnie pisma z sądu będą wysyłane jedynie drogą pocztową. W przypadku, gdy listonosz nie zastanie adresata, pozostawi mu awizo. Gdy przesyłka zostanie nieodebrana do tygodnia, dłużnik otrzyma ponowne zawiadomienie i po upłynięciu kolejnych siedmiu dni, przesyłka zostanie uznana za skutecznie doręczoną. Wówczas postępowanie sądowe może zostać rozpoczęte.

Komornik w zamian za listonosza

W przypadku, gdy osoba pozwana nie odbierze z poczty pisma procesowego, przewodniczący wydziału sądu będzie zawiadamiał o tym powoda. Komornik w tym wypadku będzie zobowiązany do doręczenia pisma (dotyczy to każdego pisma procesowego). Powód będzie miał obowiązek załatwić sprawę w dwa miesiące. “A jeśli komornikowi, do którego zwróci się pozywający, nie uda się doręczyć do rąk własnych dokumentu, postępowanie może nawet zostać zawieszone do momentu, gdy pozwany się znajdzie” - informuje portal Wyborcza.biz.pl.

Rząd decyduje w sprawie przyszłych emerytur. Jest nieoczekiwana zmianaRząd decyduje w sprawie przyszłych emerytur. Jest nieoczekiwana zmianaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chłopak miał mieć operację, zostawił na ciele wiadomość dla lekarza. Chirurg dochodził do siebie 30 minut
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News