Długi. Zadłużenie Polaków rośnie z każdym rokiem
Piqsels
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Listopada 2019

Długi Polaków drastycznie rosną. Najtrudniej jest spłacić zadłużenie w kilku regionach

Długi Polaków cały czas rosną. Z danych przedstawionych przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że Polacy mają większe długi niż zarobki. Łączne zadłużenie Polaków wynosi prawie 45 miliardów złotych. Mieszkańcy kilku regionów mają największy problem ze spłatą zadłużenia.

Długi Polaków nie przestają rosnąć

Długi Polaków cały czas rosną. Co więcej, są one większe od zarobków. Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi aktualnie 4839 zł. Podczas gdy średnie zadłużenie Polaków jest niemal 4 razy większe - 18 335 zł - wynika z danych przedstawionych przez Krajowy Rejestr Długów.

Zgodnie z danymi KRD w sumie długi Polaków wynoszą 44,8 mld zł i systematycznie rosną. Jeszcze w zeszłym roku niezapłacone rachunki za gaz, prąd, wodę, internet, telewizję czy telefon wynosiły 44,1 mld zł.

Likwidacja zakazu handlu w niedzielę. W zamian wyższe pensje pracowników?Likwidacja zakazu handlu w niedzielę. W zamian wyższe pensje pracowników?Czytaj dalej

Zestawienie długów i zarobków

KRD przedstawia też średnie wynagrodzenia w poszczególnych regionach z przeciętnym zadłużeniem przypadającym na osobę. Najlepsze pensje na poziomie 6191 zł gwarantuje Mazowsze z usytuowaną tam Warszawą, gdzie są też największe średnie długi - 20 877 zł. Drugie miejsce pod względem dochodów przypadło województwu dolnośląskiemu - tam średnie wynagrodzenie wynosi 5302 zł, jednak nie jest to powiązane ze statystycznym zadłużeniem - w tym regionie wynosi ono 18 502 zł, co zgodnie z danymi KRD daje temu regionowi dopiero piąte miejsce pod tym względem. Na trzecim miejscu uplasowało się Pomorze z wynagrodzeniem na poziomie 5108 zł i tu też nie idzie to w parze ze średnim zadłużeniem, które wynosi 18 937 zł.

- Widać więc, że średnie zadłużenie w regionach nie zawsze pokrywa się z zarobkami. Wynagrodzenia w województwach mają związek z poziomem ich rozwoju gospodarczego. Wysokie płace w Mazowieckiem i Dolnośląskiem napędzają zlokalizowane tam duże centra usług z zakresu IT, finansów i zarządzania oraz zakłady przemysłowe. Wraz ze wzrostem zarobków rośnie apetyt na konsumpcję. Duże ośrodki oferują życie na wysokim poziomie, dostęp do licznych galerii handlowych i rozrywek, co sprawia, że mieszkańcy są skłonni głębiej sięgnąć do kieszeni. Niestety, atrakcyjne wynagrodzenia nie zawsze idą w parze z umiarem w ich wydawaniu oraz zaciąganiu kredytów. A niezależnie od aktualnej sytuacji finansowej zobowiązania trzeba spłacać - tłumaczy dla krd.pl Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Przemycił do samolotu zbyt grubego kota, dzięki oszustwie z dublerem. Spotkała go spora karaPrzemycił do samolotu zbyt grubego kota, dzięki oszustwie z dublerem. Spotkała go spora karaCzytaj dalej

Najgorzej na Lubelszczyźnie

Porównując dane Głównego Urzędu Statystycznego o średnich wynagrodzeniach z przeciętnymi długami, można też zauważyć różnice w tym, ile pensji musieliby przeznaczyć mieszkańcy poszczególnych regionów na spłacenie średniego zadłużenia. Największy kłopot mieliby z tym mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy musieliby przeznaczyć na ten cel 4,2 wypłaty. Tam przeciętne zarobki wynoszą 4406 zł, a średnie długi wynoszą 18 734 zł na osobę. W Warmińsko-Mazurskiem sytuacja jest niewiele lepsza - tam trzeba przeznaczyć 4,1 wypłaty, która stoi na poziomie 4212 zł, aby spłacić 17 554 zł średniego zadłużenia. Trzecie miejsce pod tym przykrym względem zajmuje województwo kujawsko-pomorskie - mieszkańcy tego regionu musieliby na spłatę długów przeznaczyć 4 pensje. Zarabiają tam średnio 4423 zł, a ich średnie zaległe zobowiązania wynoszą 17 882 zł.

Dostaniesz nawet 37 tys. zł od rządu. Musisz tylko zdecydować się na konkretny zakupDostaniesz nawet 37 tys. zł od rządu. Musisz tylko zdecydować się na konkretny zakupCzytaj dalej

Najlepiej na Mazowszu

Najlepiej pod tym względem wypada województwo mazowieckie, które choć ma najwyższe przeciętne długi, to zarobki są tam największe w całym kraju. Aktualnie to 6191 zł, co oznacza, że mieszkańcy Mazowsza potrzebują tylko 3,3 miesiąca, aby spłacić długi. Kolejny jest Dolny Śląsk. Mieszkańcy tego regionu mogą pokryć swoje przeciętne zobowiązania 18 502 zł, przeznaczając na to 3,4 swojej pensji na poziomie 5302 zł. Na “pudle” znalazł się jeszcze Śląsk, gdzie średnie wynagrodzenie to 5068 zł, a zaległości w wysokości 17 994 zł można spłacić pensjami za 3,5 miesiąca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktorka uwielbianych filmów. Zmarła po krótkiej chorobie
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News