Rosną długi seniorów - średnie zadłużenie wynosi 24 tys. złotych
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Listopada 2019

Długi seniorów drastycznie rosną. Ich zobowiązania sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych

Długi emerytów są coraz większe. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacja Kredytowej, seniorzy są zadłużeni na blisko 9 miliardów złotych.

Długi seniorów rosną

Długi seniorów cały czas rosną. W trzy lata liczba dłużników po 64 roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią, a ich średnia kwota zadłużenia o połowę. Obecnie średni dług jednego z 365,5 tys. niesolidnych dłużników w wieku 65 plus wynosi niemal 24 tys. złotych. Takie długi biorą się z nieopłaconych rachunków, rat kredytu czy pożyczek. Jak podaje BIG InfoMonitor, nie dość, że rosną długi emerytów, którzy już mają problemy, to znacznie wzrosła też liczba nowych seniorów, którzy nie płacą swoich zobowiązań.

Rekordziści mają długi na 27 mln

Wśród osób po 65. roku życia, które mają długi, większą grupę stanowią kobiety - 52 procent. Jednak wśród rekordzistów zadłużenia dominują mężczyźni. Na czele najbardziej zadłużonych znajduje się małżeństwo z Mazowsza, które ma 26,6 mln zł zaległości, na trzecim miejscu jest 65 letnia kobieta z Dolnego Śląska z długami 25,8 mln zł, a czwarty jest 66 letni mężczyzna, który ma długi 16,7 mln zł.

BIG InfoMonitor informuje, że najwięcej dłużników, którzy ukończyli 64. rok życia zamieszkuje na Śląsku, Mazowszu, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. Dokładnie tak samo przedstawia się początek wojewódzkiego zestawienia dla wszystkich niesolidnych dłużników, bez względu na wiek.

Jednak udział niesolidnych dłużników w najstarszej grupie wiekowej wciąż jest dużo niższy niż w młodszych pokoleniach, choć nie pomagają im choroby, kredyty, wydatki na rodzinę, zakupoholizm i samotność - podaje BIG InfoMonitor.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News