długi
Unsplash/Ian Espinosa
Autor Paulina Musianek - 1 Października 2019

Młodzi Polacy toną w długach. Przyczyna ich zadłużeń jest banalna

Długi młodych Polaków przekroczyły już miliard złotych. Przyczyna wpadania w ogromne zadłużenia jest bardzo trywialna, mimo to nasze długi ciągle rosną.

Długi młodych Polaków niebezpiecznie rosną

Na przestrzeni zaledwie trzech lat łączne długi młodych osób w wieku 18-24 lat powiększyły się o połowę, przekraczając tym samym 1 mld zł, jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowe. Rekordowym długiem może pochwalić się 23-latek. Musi oddać aż 3,5 mln zł.

Jak wskazał PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, finansowe problemy ma co dwudziesta osoba w wieku 18-24 lata. Jeszcze trzy lata temu była to co 25 osoba w tym przedziale wiekowym. "Młodzi, którzy wpadną w kłopoty albo już je mają, powiększają swoje zaległości w znacznie szybszym tempie niż starsze pokolenia" - wskazuje.

Jednak jak wynika z danych rejestru, w ciągu trzech lat, od czerwca 2016 do czerwca 2019 r. wśród osób w wieku 18-24 lat przybyło najmniej niesolidnych dłużników. Więcej zadłużonych osób jest wśród 45-54 latków.

Średnio 7,1 tysiąca złotych długu

Eksperci BIG InfoMonitor wyliczyli, że przez trzy lata zaległości młodych Polaków wzrosły o połowę. Po czerwcu 2016 r. średnie przeterminowane zobowiązanie osób w wieku 18-24 lat wynosiło 4,9 tys. zł, teraz to już 7,1 tys. zł. Zadłużenie wszystkich dłużników w tym okresie powiększyło się o jedną trzecią. Razem wszyscy młodzi mają ponad 1 miliard zł zaległości - wynika z danych rejestru. Prawie 526 mln zł stanowią zaległości pozakredytowe, a ponad 535 mln zł - zobowiązania kredytowe.

Rozrzutni Millenialsi

Powód powstawania tak dużych zadłużeń wśród młodych osób jest niestety banalnie prosty. Jak wyjaśniają eksperci BIG, ludzie młodzi nie mają jeszcze oszczędności i na większe wydatki muszą pożyczać pieniądze. Dodatkowo, brakuje im często odpowiedniej edukacji finansowej. Aż połowa 18-24 latków przyznaje, że ma niewielką lub bardzo słabą wiedzę o finansach osobistych.

- W konsekwencji błędów młodości szczególnie dotkliwa może okazać się np. odmowa udzielenia kredytu i to w momencie, gdy komuś będzie na tym najbardziej zależało. Ze względu na długi w rejestrze BIG lub z powodu złej historii kredytowej w BIK, zainteresowany nie pożyczy pieniędzy np. na uruchomienie czy rozwój biznesu lub zakup mieszkania" – zaznaczył Grzelczak.

Eksperci uważają również, że zła sytuacja finansowa młodych spowodowana jest ich rozrzutnością i życiem ponad stan. Opierają się oni na badaniach Quality Watch, według których 12% osób do 24. roku życia w ogóle nie traci pieniędzy na zbyt drogie zakupy, zaś ¼ płaci za różne rzeczy za dużo, wydają na nie co najmniej 10% swojego budżetu. Najchętniej młodzi wydają swoje skromne funduszy na sprzęt RTV i AGD – 32% wskazań. Kolejną z głównych kategorii, na które wydają więcej, niż w swoim przekonaniu powinni, jest elektronika.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News