długi
Unsplash/Ian Espinosa
Autor Paulina Musianek - 1 Października 2019

Młodzi Polacy toną w długach. Przyczyna ich zadłużeń jest banalna

Długi młodych Polaków przekroczyły już miliard złotych. Przyczyna wpadania w ogromne zadłużenia jest bardzo trywialna, mimo to nasze długi ciągle rosną.

Długi młodych Polaków niebezpiecznie rosną

Na przestrzeni zaledwie trzech lat łączne długi młodych osób w wieku 18-24 lat powiększyły się o połowę, przekraczając tym samym 1 mld zł, jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowe. Rekordowym długiem może pochwalić się 23-latek. Musi oddać aż 3,5 mln zł.

Jak wskazał PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, finansowe problemy ma co dwudziesta osoba w wieku 18-24 lata. Jeszcze trzy lata temu była to co 25 osoba w tym przedziale wiekowym. "Młodzi, którzy wpadną w kłopoty albo już je mają, powiększają swoje zaległości w znacznie szybszym tempie niż starsze pokolenia" - wskazuje.

Jednak jak wynika z danych rejestru, w ciągu trzech lat, od czerwca 2016 do czerwca 2019 r. wśród osób w wieku 18-24 lat przybyło najmniej niesolidnych dłużników. Więcej zadłużonych osób jest wśród 45-54 latków.

Średnio 7,1 tysiąca złotych długu

Eksperci BIG InfoMonitor wyliczyli, że przez trzy lata zaległości młodych Polaków wzrosły o połowę. Po czerwcu 2016 r. średnie przeterminowane zobowiązanie osób w wieku 18-24 lat wynosiło 4,9 tys. zł, teraz to już 7,1 tys. zł. Zadłużenie wszystkich dłużników w tym okresie powiększyło się o jedną trzecią. Razem wszyscy młodzi mają ponad 1 miliard zł zaległości - wynika z danych rejestru. Prawie 526 mln zł stanowią zaległości pozakredytowe, a ponad 535 mln zł - zobowiązania kredytowe.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Rozrzutni Millenialsi

Powód powstawania tak dużych zadłużeń wśród młodych osób jest niestety banalnie prosty. Jak wyjaśniają eksperci BIG, ludzie młodzi nie mają jeszcze oszczędności i na większe wydatki muszą pożyczać pieniądze. Dodatkowo, brakuje im często odpowiedniej edukacji finansowej. Aż połowa 18-24 latków przyznaje, że ma niewielką lub bardzo słabą wiedzę o finansach osobistych.

- W konsekwencji błędów młodości szczególnie dotkliwa może okazać się np. odmowa udzielenia kredytu i to w momencie, gdy komuś będzie na tym najbardziej zależało. Ze względu na długi w rejestrze BIG lub z powodu złej historii kredytowej w BIK, zainteresowany nie pożyczy pieniędzy np. na uruchomienie czy rozwój biznesu lub zakup mieszkania" – zaznaczył Grzelczak.

Eksperci uważają również, że zła sytuacja finansowa młodych spowodowana jest ich rozrzutnością i życiem ponad stan. Opierają się oni na badaniach Quality Watch, według których 12% osób do 24. roku życia w ogóle nie traci pieniędzy na zbyt drogie zakupy, zaś ¼ płaci za różne rzeczy za dużo, wydają na nie co najmniej 10% swojego budżetu. Najchętniej młodzi wydają swoje skromne funduszy na sprzęt RTV i AGD – 32% wskazań. Kolejną z głównych kategorii, na które wydają więcej, niż w swoim przekonaniu powinni, jest elektronika.

Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćSpiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Zdjęcie ślubne, które wprost uwielbiali. Po czasie zauważyli na nim jeden, paraliżujący ze strachu szczegół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News