fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.08.2019. n/z Polskie banknoty na tle zardzewialego lancucha.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 22 Stycznia 2021

Dług Polski jest gigantyczny i rośnie cały czas. Tylko w miesiąc urósł aż o 7,3 mld zł

Dług publiczny Polski wciąż rośnie i osiąga zawrotne sumy. Ministerstwo Finansów w opublikowanym przez siebie komunikacie, że dług publiczny osiągnął rekordowe prawie 2 bln złotych. Czy Polska może znaleźć się na granicy bankructwa?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi dług publiczny Polski
  • Jak szybko rośnie nasz dług publiczny
  • Czemu mamy do czynienia z tak ogromnym długiem publicznym

Dług publiczny gigantycznych rozmiarów

Aby zrozumieć złożoność problemu należy wiedzieć czym jest dług publiczny. Jest to nic innego niż zadłużenie sektora państwowego, czyli Skarbu Państwa. Dług publiczny nie uwzględnia zobowiązań poszczególnych podmiotów zaciągniętych między nimi.

"Według wstępnych szacunkowych danych, zadłużenie SP na koniec grudnia 2020 r. wyniosło ok. 1.097,5 mld zł, co oznaczało wzrost o 7,3 mld zł (+0,7 proc.)" - napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Finalnie dowiadujemy, że polski dług publiczny rośnie w zawrotnym tempie, bowiem od listopada 2020 r. wzrósł o wcześniej wspomniane 7,3 mld zł.

TVN24 przywołuje dane z grudnia 2019 r., z których wynika, że wówczas dług publiczny wynosił 973,3 mld zł, czyli ponad 124 mld zł mniej niż obecnie.

Dług publiczny wciąż rośnie

Resort finansów poinformował w raporcie, że tylko od początku roku dług publiczny wzrósł, aż o 12 proc. Na swoje usprawiedliwienie ministerstwo podaje, że wzrost długu publicznego wynika przede wszystkim z różnic w kursach walut oraz z większych potrzeb pożyczkowych budżetu.

"W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2020 roku potrzeby pożyczkowe netto budżetu państwa wzrosły o 5,4 mld zł, przy deficycie budżetu państwa w wysokości 13,2 mld zł i ujemnych saldach: depozytów jednostek sektora finansów publicznych, sądowych i środków europejskich" - pisze portal money.pl powołując się na raport ministerstwa finansów.

Przypomnijmy, że Tadeusz Kościński, szef resortu w wywiadzie dla Business Insider mówił, że Polacy za dużo pieniędzy trzymają w skarpecie. - Te pieniądze nie pracują dla gospodarki tak efektywnie, jakby mogły i możemy próbować to zmienić - mówił. Czy to po to, aby położyć łapę na naszej gotówce?

Niestety, ale stan finansów publicznych w Polsce nie wygląda najlepiej. Ciekawi długu Polacy mogą sprawdzić go na specjalnie dedykowanej temu stronie. Co więcej, dług publiczny cały czas "nakręca się" na specjalnym ekranie w centrum stolicy i jest jawnie pokazywany.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News