Źródło: flickr/EU2017EE Estonian Presidency
Autor Kasper Starużyk - 29 Maja 2019

Dlaczego Tusk nie stawił się na posiedzeniu komisji ds. VAT?

Komisja ds. VAT wezwała byłego premiera do złożenia zeznać dotyczącej luki vatowskiej powstałej za jego rządów. Dlaczego Donald Tusk nie stawił się na posiedzeniu?


Tusk nie stawił się na przesłuchanie

Dzisiaj godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. VAT, przed którą Donald Tusk miał złożyć zeznania. Miał być istotnym świadkiem w tej sprawie, ponieważ decydował o wprowadzeniu lub odrzuceniu ustaw, które miały załatać lukę vatowską oraz podejmował decyzje dotyczące działań mających na celu zwalczenie tzw. mafii vatowskiej. Były premier jednak nie przybył na posiedzenie, chociaż członkowie komisji liczyli na jego obecność. Do ostatniej chwili nie mieli odpowiedzi na wysłane zawiadomienie.

W zeszłym tygodniu mój pełnomocnik poinformował, że jestem dokładnie od jutra na czele delegacji europejskiej w kilku państwach azjatyckich, ale jestem przekonany, że pełnomocnik znajdzie z komisją datę, która będzie możliwa – tłumaczył szef rady europejskiej.

Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński informował, że komisja nie otrzymała żadnego pisma od byłego premiera. Jednak pełnomocnik Tuska, mec. Roman Giertych twierdzi, że odpowiedź została przesłana przesyłką poleconą. Jako dowód swoich słów zamieścił na Twitterze zdjęcie potwierdzenia nadania przesyłki poleconej z 24 maja zaadresowanej do Marcina Horały, przewodniczącego komisji ds. VAT. Giertych pytany dlaczego odpowiedź na zawiadomienie Donalda Tuska wysłał jako list ekonomiczny, a nie priorytetowy, tłumaczył, że został on wysłany w takim terminie, który zapewniał, żeby doszedł.

Zeznanie Donalda Tuska przed komisją ds. VAT stoi pod znakiem zapytaniaZeznanie Donalda Tuska przed komisją ds. VAT stoi pod znakiem zapytaniaCzytaj dalej

Tusk przed komisją na pewno się pojawi

Tusk przy okazji przypomniał, że zawsze stawia się na wszelkie wezwania. Dla niego to nie pierwsze tego typu doświadczenie. W listopadzie ubiegłego roku składał zeznania przed komisją śledczą badającą aferę Amber Gold.

W tym tygodniu nie będzie to możliwe, ale na pewno znajdziemy czas, taki, który będzie można uzgodnić - tłumaczył szef rady europejskiej.

Dzisiaj przewodniczący komisji ds. VAT Marcin Horała poinformował, że przesłuchanie byłego premiera i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska powinno odbyć się w czerwcu, najdalej w lipcu; jeden dzień w którymś z tych miesięcy powinien się w jego kalendarzu znaleźć.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News