Możesz odzyskać prowizję od kredytu
biznesinfo.pl
Autor Komunikaty prasowe - 16 Grudnia 2019

Możesz odzyskać zapłaconą prowizję od kredytu. Czasem bank bezwzględnie musi ją zwrócić

“DGP” informuje, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego, prowizja którą pobrał bank powinna zostać proporcjonalnie zmniejszona, natomiast część nadpłacona, w związku z przedterminową spłatą kredytu bezwzględnie zwrócona kredytobiorcom. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

“DGP” ma najnowsze informacje w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego

“DGP” a propos tego opisuje pewną sprawę. W marcu 2016 roku została zawarta przez małżonków umowa z bankiem o kredyt konsolidacyjny na kwotę niemal 154 tys. zł, na którego spłatę mieli 120 miesięcy. Z tytułu tej umowy uiścili oni prowizję dla banku, która wyniosła 11 proc. kredytu, czyli 17 tys. zł.

Kredyt został spłacony przez małżeństwo w ciągu ośmiu miesięcy i wówczas kredytobiorcy zażądali, aby bank rozliczył pobraną prowizję ze względu na wcześniejszą spłatę pożyczki oraz zwrot 15,7 tys. zł. “Podstawą tych żądań był art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1083), zgodnie z którym w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie całkowity koszt kredytu obniża się o koszty dotyczące okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą” - informuje “DGP”.

Bank odmówił zwrotu prowizji

Bank na to nie przystał i nie zgodził się na zwrot prowizji tłumacząc się tym, że jest ona wynagrodzeniem za jednorazowe czynności, które miały związek z rozpatrzeniem wniosku kredytowego, przygotowaniem umowy i oceną zdolności kredytowej. “Nie jest powiązana z okresem obowiązywania umowy kredytowej ani uzależniona od niego, wobec czego nie podlega zwrotowi na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim" - podaje “DGP”.

Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. PolakówDo końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. PolakówCzytaj dalej

Sprawa znalazła się w sądzie

Sprawa trafiła na wokandę. W I instancji kredytobiorcy uzyskali orzeczenie po ich myśli i zwrot prowizji został zasądzony. Kłopot pojawił się w sądzie II instancji, który stwierdził, że jest pewien problem, którym okazała się kwestia charakteru prawnego prowizji od kredytu konsumenckiego: “czy jest to koszt odnoszący się do całego okresu kredytowania (wtedy wcześniejsza spłata powoduje konieczność proporcjonalnego obniżenia prowizji oraz jej zwrotu przez bank), czy jest to koszt stały, niezależny od okresu kredytowania” - pisze “DGP”. Kwestia ta została przedłożona do rozstrzygnięcia dla Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy wydał uchwałę

“SN w odpowiedzi wydał uchwałę, zgodnie z którą przewidziane w art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim uprawnienie do obniżenia kosztów kredytu w razie jego wcześniejszej spłaty obejmuje także obniżenie prowizji za udzielony kredyt” - podsumowuje “DGP”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News