Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma uchronić kupujących nowe mieszkania w sytuacji upadku firm deweloperskich
Flickr/Kris Duda
Autor Radosław Święcki - 22 Lutego 2021

Rząd przyjął projekt ustawy o nowym funduszu. Ma chronić kupujących mieszkania i domy

Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – informuje Centrum Informacyjne Rządu. Nowy fundusz ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe nieruchomości w przypadku upadku firmy deweloperskiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy ws. Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego
  • Kogo ma uchronić fundusz
  • Kto będzie wpłacał składki na nowy fundusz

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny w celu ochrony kupujących nieruchomości

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) poinformowało o przyjęciu przez Radę Ministrówprojektu ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, a także o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Nowy fundusz ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe nieruchomości w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Ma on m.in. eliminować ryzyko utraty przez nabywców środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze (MPR).

Obecny system ochrony środków wpłacanych przez nabywcę mieszkania, jak przypomina CIR, nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

- Stosowany najczęściej przez deweloperów otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy – bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej (tzw. „OMRP”) – nie zapewnia kupującemu skutecznej ochrony w przypadku upadłości dewelopera. Wypłata zgromadzonych środków z tego rodzaju rachunku następuje – zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w umowie deweloperskiej – przed przeniesieniem własności nieruchomości na nabywcę. W przypadku upadłości dewelopera powoduje to ryzyko utraty przez kupującego zarówno środków finansowych, jak i nieruchomości – czytamy w komunikacie CIR.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być zasilany przez składki płacone przez deweloperów. W przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka ma wynieść 2 proc., zaś w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 0,2 proc.

Faktyczna wysokość stawki ma być określona w rozporządzeniu, co ma zapewnić elastyczność oraz możliwość odpowiedniego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny odprowadzana będzie przez dewelopera od wpłat dokonywanych przez nabywcę na Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (MRP).

CIR podkreśla, że nabywca nowego mieszkania będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu.

Obowiązki dewelopera

Z kolei deweloper będzie miał obowiązek przekazać prospekt informacyjny osobie kupującej mieszkanie. Do tej pory był on wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej.

CIR podkreśla, że w przyjętym przez rząd projekcie określono również prawa obowiązki stron umowy deweloperskiej w przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego mieszkaniowe rachunki powiernicze. Doprecyzowano m.in. zasady dokonywania przez nabywcę wpłat na MRP, przepisy dotyczące zasad uprawnień kontrolnych banku oraz zasad dokonywania wypłat z MRP na rzecz dewelopera.

CIR podaje również, że zaproponowane rozwiązania oznaczają, że bez względu na wybrany przez dewelopera rodzaj MRP (do niego bowiem należy ta decyzja) osoba kupująca mieszkanie otrzyma gwarancję bezpieczeństwa swoich środków na takim samym poziomie.

Opisywane przepisy mają wejść w życie rok od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, za wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News