Gmach UOKiK przy placu Powstańców Warszawy 1
publicdomainpictures.net
Autor Kasper Starużyk - 14 Sierpnia 2020

Wielki bank ukarany finansowo. Klienci odzyskają część pieniędzy

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, nałożył na Deutsche Bank karę finansową w wysokości prawie 5 mln zł. UOKiK dopatrzył się nieprawidłowości w sposobie naliczania przez Deutsche Bank opłat za wydawanie zaświadczeń dotyczących kredytów. Chróstny twierdzi, że wysokie opłaty mogły utrudniać klientom dochodzenie swoich praw. Deutsche Bank ma również zakaz wykorzystywania zakwestionowanych klauzul do umów. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Aktualnie podobne postępowania toczą się wobec czterech innych banków.

UOKiK nałożył ogromną karę na Deutsche Bank, w toku są dalsze postępowania

W środowym (12.08) komunikacie UOKiK poinformował o nałożeniu ogromnej kary finansowej na Deutsche Bank. Podobne postępowania toczą się aktualnie wobec czterech innych banków, wobec których wysuwane są podobne zarzuty co wobec Deutsche Bank.

Karę w wysokości 4 913 850 zł bank ma zapłacić w związku z nieprawidłowościami, jakich UOKiK dopatrzył się w sposobie naliczania przez Deutsche Bank opłat za wydawanie zaświadczeń dotyczących kredytów, w szczególności - historii spłaty. Opłaty były zawyżone i rosły z każdym rokiem spłaty, o który dowiadywał się konsument. Przykładowo - chcąc zasięgnąć informacji na temat 15-letniego okresu spłaty kredytu klient musiał ponieść koszty w wysokości nawet 1600 zł.

Deutsche Bank bezprawnie zawyżał opłaty za dostęp do kluczowych informacji

Zaświadczenia dotyczące kredytu mogą być potrzebne osobom, które próbują drogą sądową dochodzić unieważnienia umowy czy zwrotu niezasadnie naliczonych rat. Z tego względu - zdaniem prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego - zawyżone opłaty za uzyskanie historii spłat kredytu mogą stanowić przeszkodę dla klientów chcących dochodzić sprawiedliwości w sądzie i zniechęcać ich do podejmowania takich interwencji.

W związku z tym, oprócz blisko 5-milionowej kary finansowej, UOKiK zakazało bankowi stosowania zakwestionowanych klauzul w umowach. Póki co decyzja UOKiK pozostaje nieprawomocna, jednak w raz z chwilą jej uprawomocnienia stanie się ona prejudykatem, co oznacza, że zawarte w niej ustalenia odnośnie klauzul niedozwolonych w umowach będą wiążące dla sądu powszechnego. Będzie to pomocne dla klientów dochodzących swoich roszczeń przed sądem.

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News