Deflacja w Polsce?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 8 Kwietnia 2020

Z ostatniej chwili: Prezes NBP wydał ważny komunikat. Polsce grozi deflacja

Deflacja to nowe zagrożenie, z którym będzie musiała zmierzyć się Polska? Przed widmem kolejnych problemów przestrzegł dzisiaj prezes NBP.

Deflacja na horyzoncie

Deflacja, czyli długotrwały spadek ogólnego poziomu cen, to problem, na który zwrócił uwagę prof. Adam Glapiński, prezes NBP. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej przyznał, że „w tej chwili w oczy zagląda nam groźba deflacji”.

Zdaniem profesora w obecnych warunkach inflacja jest ostatnią rzeczą, którą powinniśmy się zajmować. Prezes oświadczył, że na ten moment trudno przewidzieć, jakie będą konsekwencje deflacji – podaje polsatnews.pl.

„To będzie trudny i ciężki kryzys, ale mam nadzieję, że wyjście z niego będzie energiczne” – oznajmił w trakcie wystąpienia. Prezes przyznał, że otrzymał „wiele propozycji z zagranicy w sprawie różnych linii kredytowych, z których nawet na razie bank nie korzysta”. Zaznaczył, że jeżeli pojawi się konieczność to będzie można wdrożyć nowe rozwiązania.

Szef NBP zadeklarował, że zrobi wszystko, na co pozwala mu jego mandat, aby Polska jak najszybciej wyszła z kryzysu i „wkroczyła na drogę szybkiego, bezprecedensowego rozwoju i powróciła do polskiego cudu gospodarczego”.

Biedronka zaczyna sprzedawać maseczki ochronne. Ich cena może doprowadzić do jeszcze większych kolejekBiedronka zaczyna sprzedawać maseczki ochronne. Ich cena może doprowadzić do jeszcze większych kolejekCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Biedronka zaczyna sprzedawać maseczki ochronne. Ich cena może doprowadzić do jeszcze większych kolejek
2. Ratownik medyczny ujawnił prawdę o testach na wirusa. Wstrząsająca relacja, o tym się nie mówi

Skąd spadek cen?

Rada Polityki Pieniężnej opublikowała komunikat, w którym oświadczono, że „oczekiwany spadek globalnej aktywności gospodarczej wraz z niższymi cenami surowców oraz osłabieniem krajowego popytu będą oddziaływały w kierunku istotnego obniżenia dynamiki cen.”

Dlatego też, mimo poluzowania polityki pieniężnej NBP w ostatnim czasie, istnieje ryzyko spadku inflacji poniżej „celu inflacyjnego NBP” – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Według najnowszych prognoz NBP inflacja konsumencka wyniesie 3,7 proc. w 2020 r. Następnie ma dojść do spowolnienia do 2,7 proc. w 2021 r. Z kolei w 2022 r. inflacja obniży się jeszcze bardziej i osiągnie poziom 2,4 proc. Dla porównania w 2019 r. średnioroczna inflacja wynosiła 2,3 proc.

W ujęciu rocznym w lutym 2020 r. inflacja konsumencka oscylowała na poziomie 4,7 proc. W porównaniu do stycznia ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7 proc.

Policja odbiera prawa jazdy na potęgę. Od początku pandemii już ponad 10 tys. Polaków straciło dokumentyPolicja odbiera prawa jazdy na potęgę. Od początku pandemii już ponad 10 tys. Polaków straciło dokumentyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bezdomny z objawami koronawirusa leżał na przystanku. Miał 40 stopni gorączki
  2. Prezydent UFC postanowił zorganizować nam Mortal Kombat na żywo
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraj w Europie wprowadza ostre zakazy na Wielkanoc. Wchodzą w życie już w środę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News