Dariusz Piontkowski o powrocie dzieci do szkół
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 4 Maja 2020

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji zapowiada dalszy krok

Dariusz Piontkowski wyjawił szczegóły dotyczące powrotu do szkół zarówno dzieci młodszych, jak i starszych. Minister edukacji narodowej przyznał, że rozważane są różne warianty, a ostateczna decyzja w sprawie otwarcia placówek oświatowych może zapaść za około dwa tygodnie.

Dariusz Piontkowski o powrocie do szkół

Dariusz Piontkowski był gościem programu „Sygnały dnia” nadawanym na antenie Polskiego Radia, w którym skomentował sytuację w polskim szkolnictwie. Minister wyjawił, że w ostatnim miesiącu bieżącego roku szkolnego rozważane jest otwarcie klas 1-3.

Omawiane są „różne warianty i trudno teraz powiedzieć, jak to będzie wyglądało. Za dwa, trzy tygodnie będziemy mieć więcej danych i będzie można podjąć decyzję. Być może w końcu maja zdecydujemy się na otwarcie opieki także w klasach młodszych 1-3” – wyjawił minister edukacji narodowej. Szef resortu przyznał, że nie wyklucza powrotu do szkół także uczniów starszych – piszą wiadomosci.wp.pl.

Są już polskie truskawki. Cena jest powalającaSą już polskie truskawki. Cena jest powalającaCzytaj dalej

„Niepoważne” zachowanie samorządów

Dariusz Piontkowski ustosunkował się również do decyzji w sprawie uruchomienia przedszkoli i żłobków. Szef MEN wyznał, że aktualna sytuacja epidemiczna pozwala, aby w odpowiednich rygorach sanitarnych stopniowo otwierać te placówki, jednak ostateczna decyzja należy do władz samorządowych, które mają w tym zakresie „dość dużą swobodę”.

Włodarze miast m.in. Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska czy Lublina oświadczyli, że publiczne przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte po 6 maja mimo rządowego zezwolenia na ich otwarcie. Zdaniem Dariusza Piontkowskiego „część samorządów – zwłaszcza tych z dużych miast, powiązanych politycznie głównie z PO – z góry założyła, że nie będzie otwierała żłobków i przedszkoli”. Minister ocenił takie podejście jako „niepoważne” z uwagi na fakt, że w miastach znajdują się zakłady produkcyjne, a część rodziców planuje powrót do pracy, a odgórna decyzja o zamknięciu placówek dla najmłodszych dzieci im to utrudnia.

Parę dni temu do sytuacji związanej z przedszkolami i żłobkami odniósł się również rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że „tydzień na przygotowanie ponownego uruchomienia tych placówek to jest jednak spory okres”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Andrzej Duda zabrał głos ws. doniesień o dymisji. Jest oficjalne stanowisko

Szkoły nadal pracują w trybie zdalnym

Wszystkie placówki edukacyjno-wychowawcze zostały zamknięte decyzją premiera Mateusza Morawieckiego z dnia 11 marca. Począwszy od poniedziałku 16 marca uczniowie nie chodzą do szkół, a od 25 marca muszą uczestniczyć w lekcjach w trybie zdalnym, które organizują nauczyciele.

Egzamin ósmoklasisty, który miał się odbyć między 21 a 23 kwietnia, jest zaplanowany na 16-18 czerwca. Z kolei matury mają zostać zorganizowane między 8 a 29 czerwca, jednak bez części ustnej. Zmianie uległ również termin egzaminów zawodowych – nowe daty to 17-28 sierpnia.

Sklepy budowlane i meblarskie z nowymi zasadami działania. Wytyczne i obostrzenia, na które trzeba się przygotowaćSklepy budowlane i meblarskie z nowymi zasadami działania. Wytyczne i obostrzenia, na które trzeba się przygotowaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. We wtorek mija bardzo ważny termin dla wszystkich Polaków. Ostatnia chwila na załatwienie sprawy
  2. Zaskakujące słowa księdza do wiernych. "Ktoś próbował nam wdrukować, że w kościele się zakazimy. Czym?"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Koniec z 14-dniową kwarantanną dla przyjezdnych. Będą nowe zasady przekraczania granic europejskiego państwa
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News