danina solidarnościowa nowy podatek
Pixabay/TomaszSupel
Autor Paulina Musianek - 29 Listopada 2019

Nowy podatek batem dla zaradnych. Ucierpią ci, którzy ciężko pracują

Danina solidarnościowa jest nowym podatkiem, do zapłaty którego zobligowana jest część Polaków. Jak wielu twierdzi, ta część, która ciężko i uczciwie pracuje.

Danina solidarnościowa haraczem wycelowanym w bogatych

Danina solidarnościowa to nowy podatek obowiązujący już od stycznia 2019 roku. Wynosi 4% i do jego płacenia zobligowani są najbogatsi Polacy, czyli ci, którzy w ciągu roku zarobiają ponad 1 mln złotych. Wpływy z tego podatku trafiają do Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

– Konieczność wprowadzenia projektowanej regulacji wynika z potrzeby dodatkowego wsparcia społecznego i zawodowego osób z niepełnosprawnościami – wyjaśniała Urszula Rusecka w imieniu PiS.

W Polsce mamy ok. 31,5 tys. milionerów i to właśnie oni będą płacić nowy podatek. Za każdy zarobiony milion państwu będą musieli oddać aż 40 tys. złotych, jak czytamy w Wyborczej. Nie brak głosów mówiących, że jest to jawna niesprawiedliwość i “karanie” tych, którzy ciężko pracują.

– Problemy jednych będą rozwiązywane kosztem innych. Waszą filozofią jest skłócać jedną grupę z drugą, a nie szukanie rozwiązań, które powodują, że jedni z drugimi współpracują – mówił przy wprowadzaniu ustawy w Sejmie poseł Ryszard Petru. – Wy jako PiS kontynuujecie najgorsze socjalistyczne tradycje. Podnosicie podatki osobom, które ciężko pracują – powiedział.

Co więcej, jak pisze Wyborcza, cel daniny solidarnościowej jest może słuszny, jednak jest też polityczny. “Daninę solidarnościową wymyślono bowiem, aby ugasić wiosenny protest niepełnosprawnych okupujących przez 40 dni Sejm. Opodatkowanie najbogatszych osób jest niskie, podatek ma przynieść budżetowi 1,15 mld zł oraz 647 mln zł rocznie z Funduszu Pracy”, czytamy.

Każdy kto ma prawo jazdy będzie musiał płacić. Trzeba przygotować się na spory wydatekKażdy kto ma prawo jazdy będzie musiał płacić. Trzeba przygotować się na spory wydatekCzytaj dalej

Nowy podatek nie do ominięcia

Rząd też postanowił zabezpieczyć się przed “sprytem” Polaków, którzy lubią omijać obowiązek zapłaty podatków. Dotychczas najzamożniejsi wymigiwali się od niego poprzez dzielenie rocznego dochodu na dwie osoby, a dokładniej dwóch małżonków. Na przykład, gdy bogata żona zarabiała 1,5 mln złotych rocznie, dzieliła dochód na dwoje z mężem i od zapłaty PIT-u była zwolniona.

Jednak danina solidarnościowa rządzi się swoimi prawami, których nie sposób ominąć. Podatek trzeba koniecznie zapłacić, ponieważ podstawę opodatkowania stanowić w przypadku daniny będzie dochód żony czy męża z osobna.

Pobierasz rentę? Nie zapomnij o kluczowym oświadczeniu, inaczej możesz stracić pieniądzePobierasz rentę? Nie zapomnij o kluczowym oświadczeniu, inaczej możesz stracić pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Taką kolację polski szpital zaserwował kobiecie po dwóch udarach. Rozpacz
  2. Chciał tylko kupić jednego kurczaka. Odjęło mu mowę, gdy zrozumiał, co się stało
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News