danina solidarnościowa
Pixabay/stevepb
Autor Komunikaty prasowe - 22 Listopada 2019

Nie pomoże ani mąż, ani żona. Nowego podatku nie da się ominąć

Danina solidarnościowa będzie obowiązywać już od przyszłego roku. Jak zapewnia resort finansów, nie będzie funkcjonować na zasadzie podwójnego opodatkowania przychodów. Nadwyżka ponad 1 mln złotych dochodu będzie stanowić podstawę obliczenia podatku.

Danina solidarnościowa, czyli podwójne opodatkowanie przychodów

Danina solidarnościowa będzie odprowadzana od przyszłego roku przez osoby, których roczny dochód przekracza 1 mln złotych. Jest to już pewne, gdyż ustawa, która zakłada wprowadzenie podatku na rzecz niepełnosprawnych, została już podpisana przez prezydenta.

„Ustawa tworzy Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych. Fundusz będzie finansował nowe zadania oraz nowe formy wsparcia osób niepełnosprawnych, określane w programach odpowiednio Rady Ministrów lub ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Dysponentem Funduszu będzie minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego" – można przeczytać w komunikacie, cytowanym przez portal Podatki.gazetaprawna.pl.

Renty mogą urosnąć kolosalnie. Projekt podwyżek jest już gotowyRenty mogą urosnąć kolosalnie. Projekt podwyżek jest już gotowyCzytaj dalej

Fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

Na fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych będzie składała się część dochodów podatników, którzy są najbogatsi. Będzie on zasilany dwojako: 0,15 procent będą to składki na Fundusz Pracy, a 4 procent będzie stanowił podatek od najbogatszych, czyli od osób, których roczny dochód przekracza 1 mln zł, a w związku z tym miesięczny - 86 tys. złotych. Pierwszy raz danina solidarnościowa zostanie pobrana w 2020 roku, w rozliczeniu PIT za 2019 rok, jak podaje Podatki.gazetaprawna.pl.

Małżonek nie pomoże

Dotychczas podatki tego typu najbogatsi sprytnie omijali, na przykład dzieląc swój roczny dochód na dwie osoby. W przypadku, gdy jeden z małżonków zarabiał np. 1,5 mln na rok, dzielił dochód na dwoje ze współmałżonkiem i w ten sposób udawało się uniknąć opłaty. Taka praktyka jest możliwa, żeby uciec przed wyższym PIT-em, jednak na nic się zda w przypadku daniny solidarnościowej. W tym przypadku podstawą do zapłacenia podatku będzie dochód każdej osób z osobna.

Za psa w samochodzie dostaniesz mandat. Chyba, że spełnisz odpowiednie warunkiZa psa w samochodzie dostaniesz mandat. Chyba, że spełnisz odpowiednie warunkiCzytaj dalej

Danina solidarnościowa równa podwójnemu opodatkowaniu przychodów?

Kwestię tę poruszył Krzysztof Sitarski w interpelacji do Ministerstwa Finansów, które odpowiedziało, że daniny solidarnościowej nie będzie się naliczać „od kwoty netto po opodatkowaniu podatkiem dochodowym”. Nadwyżka ponad kwotę jednego miliona sumy dochodów (która podlega opodatkowaniu według skali podatkowej lub 19 proc. stawką) będzie podstawą do obliczenia daniny solidarnościowej.

„Przy ustalaniu kwoty daniny solidarnościowej uwzględniane będą dochody (przychód minus koszty uzyskania przychodu minus wspomnianego pomniejszenia) podlegające wykazaniu w rocznym obliczeniu podatku PIT- 40A (o ile podatek wynikający z tego rozliczenia jest podatkiem należnym) oraz w zeznaniach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-CFC, dla których termin złożenia upływa w okresie od 1 maja roku poprzedzającego rok kalendarzowy do 30 kwietnia roku kalendarzowego” – przypomina resort finansów, cytowany przez portal Podatki.gazetaprawna.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  2. Jej mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach dowiedziała się prawdy
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Miliony rodzin nie dostaną 500 plus?! Wypłata pieniędzy może zostać wstrzymana

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News