Danina solidarnościowa nie do uniknięcia przy wspólnym rozliczaniu z małżonkiem
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Radosław Święcki - 15 Listopada 2020

Resort się postarał, podatek jest nie do ominięcia. Nie zasłonisz się nawet związkiem małżeńskim

Już niebawem osoby z dochodami powyżej 1 mln zł rocznie zapłacą tzw. daninę solidarnościową. Ministerstwo Finansów przypomina, że przed zapłaceniem podatku nie chroni wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem. Z danych resortu wynika, że daniną objętych jest ok. 20-25 tys. osób w Polsce.

Danina solidarnościowa nie do ominięcia

Tzw. danina solidarnościowa została zaproponowana przez rząd wiosną 2018 roku gdy doszło do pamiętnych protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Wówczas to w ramach odpowiedzi na ich protest rząd zdecydował się na ten krok.

Dlaczego niektórzy artyści dostali fortunę od państwa? Odkryto już powód, rządowi może być wstydDlaczego niektórzy artyści dostali fortunę od państwa? Odkryto już powód, rządowi może być wstydCzytaj dalej

Tym samym danina solidarnościowa znalazła się w ustawie o solidarnościowym funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Prawo przepchnięto dość prędko, dzięki czemu podatek obowiązuje od stycznia ubiegłego roku.

Stosunkowo nowa danina, jak przypomina „Rzeczpospolita” wynosi 4 proc. od dochodu przekraczającego 1 mln zł. Muszą ją zapłacić (jak i oczywiście tradycyjny PIT) zarówno osoby pracujące na etacie, jak i umowie o dzieło, zleceniu, a także kontrakcie menadżerskim. Danina obejmie również najbogatszych przedsiębiorców.

Danina solidarnościowa będzie musiała zostać opłacona w ramach najbliższych rozliczeń z fiskusem. Termin rozliczenia tradycyjnie mija pod koniec kwietnia przyszłego roku.

Wcześniejsza emerytura ma być już na 53. urodziny. Przynajmniej 1220 zł na rękęWcześniejsza emerytura ma być już na 53. urodziny. Przynajmniej 1220 zł na rękęCzytaj dalej

Tymczasem jak wynika z przypomnianych przez dziennik wytycznych Ministerstwa Finansów, przed podatkiem nie uchroni wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem.

W objaśnieniach przedstawionych przez resort podkreślono, że każdy z małżonków przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej uwzględnia wyłącznie swoje dochody. Nie łączy ich z dochodami małżonka ani nie dzieli na pół.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Jarosław Jakimowicz wypalił do medyka na wizji, włos jeży się na głowie. Znów nie umiał się zachować?
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkęLidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkęCzytaj dalej

W podanych przez resort przykładzie mamy małżonków, którzy złożyli wspólne zeznanie PIT-37, w którym jedynie mąż wykazał dochody w kwocie przekraczającej 1 mln zł, a innych małżonkowie nie uzyskali. Mężczyzna jest zatem zobowiązany do zapłacenia podatku.

Kogo danina nie dotyczy?

Danina jak przypomina gazeta nie obejmuje dochodów wymienionych w art. 30a ustawy o PIT, które są obciążone 19-proc. ryczałtem, tzn. dywidend, odsetek od oszczędności bankowych, czy odsetek i dyskonta od papierów wartościowych.

Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostanieszPłaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostanieszCzytaj dalej

Podatek nie dotyczy również osób prawnych (w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych), nawet jeśli osiągną dochód powyżej wspomnianego 1 mln zł.

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że daniną solidarnościową objętych jest ok. 20-25 tys. osób w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Nie żyje były selekcjoner reprezentacji Polski. Z kadrą sięgnął po duży sukces
  7. Idealnie chrupiące pieczone ziemniaki w zaledwie 20 min. Szef kuchni zdradził trik, jak zrobić je w ekspresowym tempie
Księża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeKsięża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News