danina solidarnościowa
Pixabay/Fz
Autor Paulina Musianek - 15 Października 2019

Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim

Danina solidarnościowa to nowy podatek obowiązujący od stycznia. Mimo to, Polacy nadal nie wiedzą jak go rozliczać. Nie wiedzą też, że w tym przypadku podział dochodu na dwoje małżonków nie pomoże.

Danina solidarnościowa obowiązuje już od stycznia 2019 roku. Nowy podatek wynosi 4% i do jego płacenia zobligowani są najbogatsi Polacy, czyli ci, którzy w ciągu roku są w stanie zarobić ponad 1 mln złotych. Wpływy z tego podatku trafiają do Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Dotąd udawało się tego typu obciążenia osobom bogatym unikać. Pomagała w tym osoba współmałżonka, która pozwalała na "podzielenie" dochodów i bezpieczne ominięcie płatności. Jak tego dokonywano?

Wybory mogą być unieważnione. Wszystko przez TVPWybory mogą być unieważnione. Wszystko przez TVPCzytaj dalej

Danina solidarnościowa

Najzamożniejsi sprytnie uciekali od płacenia podatków dzięki wspomnianym współmałżonkom. Wystarczyło, że roczny dochód został podzielony na dwie osoby, a dokładniej dwóch małżonków. Na przykład, gdy bogata żona zarabiała 1,5 mln złotych rocznie, dzieliła dochód na dwoje z mężem i od opłaty była zwolniona lub odwrotnie.

W przypadku zwykłego PIT-u takie wspólne rozliczenie pozwala sporo zaoszczędzić. W ten sposób małżonkowie mogą bronić się przed wyższym podatkiem dochodowym, ale nie nowym podatkiem. Wszystko za sprawą tego, że w jego wypadku nie działa obejście, które pozwalało dotąd płacić mniejszy PIT mimo sporych dochodów.

PiS już wycofuje się z jednej ze swoich największych obietnic wyborczychPiS już wycofuje się z jednej ze swoich największych obietnic wyborczychCzytaj dalej

Ministerstwo finansów zadbało o to, aby do budżetu państwa wpływały pieniądze z daniny solidarnościowej. Nowy podatek rządzi się bowiem swoimi prawami, których nie sposób ominąć. Podatek trzeba koniecznie zapłacić, ponieważ podstawę opodatkowania stanowić w przypadku daniny będzie dochód żony czy męża z osobna.

Ile osób jest objętych obowiązkiem zapłaty nowego podatku? W Polsce mamy ok. 31,5 tys. milionerów i to oni muszą pamiętać daninie solidarnościowej. Z kolei wspomniane 4% od dochodu danego podatnika oznacza w praktyce opłacenie 40 tys. złotych za każdy zarobiony milion.

Emerytce nagle zmniejszono świadczenie. Jest oficjalne stanowisko ZUSEmerytce nagle zmniejszono świadczenie. Jest oficjalne stanowisko ZUSCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Hanna Lis ofiarą cyberprzemocy. Mężczyzna wyzywał ją i groził jej śmiercią
  6. Wiemy, kto osobiście otrzymał największą liczbę głosów w wyborach! Niemal dwa razy więcej niż Jarosław Kaczyński

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News