Danina solidarnościowa obejmie najbogatszych Polaków
Pixabay/TomaszSupel
Autor Maria Glinka - 5 Marca 2020

Nowy podatek opróżnia kieszenie zaradniejszym Polakom. Jednak niektórzy mogą go ominąć

Danina solidarnościowa będzie dotyczyła tylko najbogatszych Polaków. Nowy podatek dochodowy obejmie pracowników zarabiających powyżej miliona złotych rocznie. Przepisy przewidują jednak wyjątki.

Danina solidarnościowa nowością podatkową

Danina solidarnościowa to należność, którą będą musieli uiścić Polacy po raz pierwszy w tym roku. Podatek, który trzeba przekazać fiskusowi wynosi 4 proc. od dochodu przekraczającego milion złotych – informuje Rzeczpospolita.

Do zapłacenia należności zobligowane są osoby pracujące na etacie, na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie czy kontrakcie menadżerskim. Obowiązek przekazania daniny nie ominie także osób, które czerpią korzyści finansowe z wynajmu mieszkań (pod warunkiem płacenia podatku według skali) oraz obywateli zajmujących się sprzedażą papierów wartościowych. Również najbogatsi przedsiębiorcy, rozliczający się zarówno według skali, jak i stawką liniową, będą musieli zapłacić podatek.

L4 weźmiesz przez telefon. Nowe rozwiązanie usprawni branie zwolnienia chorobowegoL4 weźmiesz przez telefon. Nowe rozwiązanie usprawni branie zwolnienia chorobowegoCzytaj dalej

Kto uniknie płacenia należności?

Części obywateli uda się jednak uniknąć obowiązku płacenia daniny solidarnościowej. Ten przywilej przysługuje osobom, które prowadzą działalność gospodarczą m.in. programistom, przedsiębiorcom zarabiającym na wynalazkach, wzorach użytkowych i przemysłowych oraz produktach leczniczych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Nowy podatek nie będzie obejmował także rentierów, czyli posiadaczy dochodów pasywnych z dywidend, odsetek oraz niektórych form umorzenia udziałów i akcji.

Zdaniem Grzegorza Ogórka, starszego menadżera w PwC, zwolnienie z daniny solidarnościowej poprawi już i tak korzystną sytuację przedsiębiorców-innowatorów, którzy płacą tylko 5 proc. podatek od dochodu z praw własności intelektualnej.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Jak sprawdzić, czy trzeba zapłacić daninę?

W celu sprawdzenia, czy należy odprowadzić nowy podatek niezbędne jest przeliczenie wysokości wszystkich dochodów. W przypadku, gdy przedsiębiorca płacący podatek liniowy PIT-36 pobiera także wynagrodzenie z etatu i rozlicza PIT-37, będzie musiał te dochody zsumować. Jeżeli ich łączna wysokość nie przekroczy miliona złotych to obywatel będzie zwolniony z uiszczania daniny solidarnościowej.

Dochód przekraczający wysokość miliona złotych należy wykazać w deklaracji DSF-1, której termin złożenia upływa wraz z końcem kwietnia. Do tego czasu należy również opłacić nowy podatek. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Finansów danina dotknie około 25 tys. obywateli.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzruszający pogrzeb Polki i jej córeczek w Kanadzie. Zginęły pod kołami pirata drogowego
  2. Przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych może powodować powstawanie wrzodów. Lepiej na nie uważać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wybuch największego wulkanu na naszym kontynencie. Wprowadzono pomarańczowy alarm
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News