Danina solidarnościowa - wchodzi nowy podatek
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 4 Września 2019

Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek

Danina solidarnościowa wchodzi już od przyszłego roku. Nowy podatek płaci tysiące Polaków, a przy tym nie uratuje zasłanianie się związkiem małżeńskim. Resort finansów zabezpieczył opłatę tak bardzo, że nie sposób się od niej wykręcić.

Danina solidarnościowa obowiązuje już os stycznia 2019 roku. Nowy podatek wynosi 4% i do jego płacenia zmuszeni są najbogatsi Polacy. Ci jednak nie wiedzą jak ją rozliczać. A jest co rozliczać, bo danina ta obejmuje jedynie Polaków, którzy w ciągu roku są w stanie zarobić ponad 1 mln złotych.

Dotąd tego typu podatki były sprytnie przez najbogatszych wymijane. Dzielili bowiem swój roczny dochód na dwie osoby. Na przykład, gdy bogata żona zarabiała 1,5 mln złotych rocznie, dzieliła dochód na dwoje z mężem i od opłaty była zwolniona lub odwrotnie. W ten sposób małżonkowie mogą bronić się przed wyższym PIT-em, ale nie nowym podatkiem.

Prezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emeryturyPrezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emeryturyCzytaj dalej

Danina solidarnościowa

Danina solidarnościowa rządzi się bowiem swoimi prawami, które nie są do ominięcia. Postarało się o to ministerstwo finansów. Podatek trzeba zapłacić, ponieważ podstawę opodatkowania stanowić w przypadku daniny będzie dochód każdego z małżonków z osobna. Nowa danina ma pomóc w finansowaniu zobowiązań wobec osób niepełnosprawnych, jak zapowiedział premier Morawiecki.

Ile osób dotknie obowiązek zapłaty nowego podatku? Jak wskazuje portal Money.pl, danina solidarnościowa będzie dotyczyła około 21 tys. Polaków. Z kolei wspomniane 4% od dochodu danego podatnika oznacza w praktyce opłacenie 40 tys. złotych za każdy zarobiony milion.

Festiwal rumu w dniach 13 - 14 wrześniaFestiwal rumu w Warszawie już w dniach 13 - 14 wrześniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania
  4. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News