Dopłaty do czynszów
Obraz anncapictures z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 29 Października 2020

To już pewne, Sejm zdecydował. Nawet 1500 złotych nowej dopłaty za czynsz co miesiąc, wystarczy złożyć wniosek

Program dopłat do czynszów właśnie rusza. Nową formę pomocy zapowiedziała jeszcze Jadwiga Emilewicz. Co zrobić, by uzyskać pieniądze?

Rząd zapowiada dopłaty

Rusza program dopłat do czynszów. Jest to projekt, który zapowiadała jeszcze Jadwiga Emilewicz, gdy była ministrem rozwoju. Po półrocznym poślizgu wreszcie udało się wprowadzić przepisy gwarantujące pomoc dla osób finsnsowo poszkodowanych w wyniku pandemii COVID-19.

Pomoc w opłacaniu czynszów została zapowiedziana jeszcze w kwietniu przez Jadwigę Emilewicz, ówczesną minister rozwoju. Prace nad projektem niestety, przeciągały się. Następnie z powodu sejmowych wakacji zostały zamrożone i odłożone na później. We wrześniu parlamentarzyści ponownie pochylili się nad rozwiązaniem proponowanym przez resort. Dopiero wczoraj udało się przyjąć część tak zwanego pakietu mieszkaniowego, w tym przepisy stanowiące o państwowych dopłatach do czynszów.

Z dopłat do czynszów skorzystać będą mogli najemcy mieszkań: spółdzielczych, własnościowych, komunalnych, a także osoby, które wynajmują mieszkania na rynku prywatnym – wskazuje dziennik "Fakt". Są pewne warunki, by ubiegać się o dopłatę.

Dodatkowe warunki

Aby otrzymać pieniądze należy złożyć wniosek i spełnić wymagania założone w ustawie. Są one jasne. Liczą się dochody oraz powierzchnia wynajmowanego mieszkania. Osoby wnioskujące o dopłatę do czynszu powinny mieć prawo do dodatku mieszkaniowego.

NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacjaNFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacjaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Emerytury jednak nie tak wysokie jak myślano? Miał być raj i stos dodatków dla emerytów, będzie walka o każdy groszEmerytury jednak nie tak wysokie jak myślano? Miał być raj i stos dodatków dla emerytów, będzie walka o każdy groszCzytaj dalej

Oznacza to, że limity w zarobkach są następujące: dla osób mieszkających w rodzinach jest to kwota 1500 złotych na osobę, zaś mieszkający samotnie nie powinni zarabiać więcej niż 2100 zł. Ponadto, jak już wspomniano, ważna jest powierzchnia mieszkania. Nie może być ona większa niż ":35 mkw. na jedną osobę, 40 mkw. na dwie osoby, 45 mkw. na trzy osoby, 55 mkw. na cztery osoby, 65 mkw. na pięć osób i 70 mkw. na sześć osób. Jeśli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje więcej niż 6 osób – dla każdej następnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 mkw" – wskazuje Fakt.

Dopłaty są przygotowane dla osób, które mają problemy finansowe wywołane pandemią koronawirusa. Dlatego też ważne jest, aby dany lokal wynajmowany był przez nas przed 14 marca. Wnioskujący powinni udowodnić, że z powodu pandemii średni dochód w rodzinie spadł o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku.

Ile wynoszą dopłaty

Wnioski o dopłaty będzie można składać, gdy ustawa uprawomocni się. Ma to nastąpić jeszcze w listopadzie tego roku. Urzędy miast i gmin będą je przyjmować do końca marca 2021 roku. Ile można zyskać na rządowych dopłatach?

Dopłaty naliczane będą do dodatku mieszkaniowego. Maksymalne finansowanie to aż 75 proc. miesięcznego czynszu, jednak nie więcej niż 1500 złotych. Dodatkowe pieniądze przyznawane będą na maksymalnie półroczny okres, jednak jednorazowo wypłaconych zostanie nie więcej niż 9000 zł.

Uwaga! Pieniędzy nie dostaniemy do ręki lub na konta. Będą one przelewane bezpośrednio do spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków lub wspólnot mieszkaniowych. Zgodnie z zapisami ustawy mogą one być przeznaczone zarówno na spłatę zaległości, jednak nie starszych niż te, które powstały przed 1 kwietnia br. lub na przyszłe czynsze.

Osoby pobierające maksymalne dodatki mieszkaniowe po złożeniu wniosków o dopłaty do czynszów będą mogły liczyć nawet na 2100 zł miesięcznego wsparcia od rządu. Nawet przez pół roku.

Popularny bank podjął fantastyczną decyzję. Niemal wszyscy Polacy mogą być zadowoleniPopularny bank podjął fantastyczną decyzję. Niemal wszyscy Polacy mogą być zadowoleniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
  3. Objawy chorób widoczne na twarzy. Zaskakujące, jak wiele można z niej wyczytać
  4. ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podał
  5. Oszuści żerują na strajku kobiet. Za pomocą nieistniejących nagrań wyłudzają twoje dane
  6. Ruszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądze
  7. Piotr Żyła zadał ważne pytanie prezydentowi Dudzie. Nad tą sprawą zastanawiają się miliony Polaków (FOTO)
  8. Kobieta przez 15 lat jadła tylko i wyłącznie frytki. Kiedy się zbadała, potwierdziło się najgorsze
Co za gest, Biedronka zaskoczyła w niebywały sposób. Na decyzji sieciówki skorzystamy wszyscyCo za gest, Biedronka zaskoczyła w niebywały sposób. Na decyzji sieciówki skorzystamy wszyscyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News