Dopłata do czynszu dla najemcy
Pixabay/adnovak
Autor Maria Glinka - 28 Lipca 2020

Nawet 1,5 tys. złotych do rachunków miesięczne już prawie pewne. Rząd przyjął projekt ustawy

Dopłata do czynszu zbliża się wielkimi krokami. Rząd przyjął projekt ustawy, który ma wesprzeć finansowo najemców dotkniętych przez pandemię. Będą mogli liczyć na dotację rzędu 75 proc. czynszu, jednak z pewnymi ograniczeniami kwotowymi.

Dodatek do czynszu tylko dla niektórych

Rząd zamierza wesprzeć najemców mieszkań, którzy z powodu utraty dochodów w trakcie pandemii nie są w stanie samodzielnie opłacić czynszów. Przyjęty projekt ustawy zakłada dopłatę, która może wynieść co najwyżej 1,5 tys. złotych. Oznacza to, że górna granica dodatku do czynszu nie przekroczy 75 proc. jego wysokości, ale ma sprawić, że najemcy zachowają płynność finansową. Rada Ministrów planuje przeznaczyć na ten cel 420 mln złotych.

Dopłaty do czynszów będą realizowane przez pół roku również za okres wstecz (od daty wprowadzenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego). Warunkiem ubiegania się o dodatek ma być potwierdzenie, że w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód spadł o 25 proc. w porównaniu z 2019 r. Poza tym z dopłaty do czynszu będzie mógł skorzystać tylko ten właściciel mieszkania, który figurował jako najemca przed dniem 14 marca 2020 r. Portal money.pl podaje, że termin na złożenie wniosku ma upływać wraz z końcem bieżącego roku kalendarzowego.

Policja i banki biją na alarm. Przestępcy mają nową metodę okradania bankomatówPolicja i banki biją na alarm. Przestępcy mają nową metodę okradania bankomatówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat ws. noszenia maseczek
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. PKO BP ma dla swoich klientów niebywałą niespodziankę. Możecie się zdziwić

Dodatek do czynszu to nie jedyne zmiany we wsparciu rozwoju mieszkalnictwa

Poza dopłatami do czynszów rząd planuje wesprzeć finansowo budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Poszczególne gminy otrzymają większe nakłady pieniężne z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego. W projekcie ustawy zawarto zapis, zgodnie z którym bezzwrotne wsparcie ma wzrosnąć z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc.

Niestety, rząd wycofuje się z jednej z głównych obietnic. Złe wiadomości w sprawie pieniędzy PolakówNiestety, rząd wycofuje się z jednej z głównych obietnic. Złe wiadomości w sprawie pieniędzy PolakówCzytaj dalej

Co ważne, wsparcie będzie można pobrać w momencie realizacji inwestycji, a nie po jej zakończeniu. Dzięki temu od razu uda pokryć się część kosztów na wczesnym etapie prac, co może usprawnić prace nad nowym budownictwem. Również wysokość finansowych subwencji na remonty i budowę mieszkań komunalnych ma ulec zwiększeniu - nakłady pieniężne na nowe inwestycje komunalne mają wzrosnąć do 50 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krzysztof Jackowski przepowiedział, co stanie się w Polsce we wrześniu. Czy uczniowie wrócą do szkół?
  2. Liczba zarażonych rośnie. Zatrważające wiadomości z jednego z województw
  3. Z ostatniej chwili: Wykryto zakażenia na polskim lotnisku
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Karol Okrasa zrobił kotlety mielone inaczej niż wszyscy. Ogromna rewolucja smaków, niemożliwie przepyszne

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News