Czym są referencje? W jakim celu pracodawca je wystawia?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 2 Grudnia 2020

Czym są referencje? W jakim celu pracodawca je wystawia?

Szukasz nowej pracy? Pamiętaj, że nawet dobrze przygotowane CV opisujące Twoje kwalifikacje, umiejętności czy doświadczenie nie może być gwarantem sukcesu. W związku z ogromną konkurencją na rynku pracy warto wzbogacić swoje CV o referencje. Czym są i jak pomagają zdobyć wymarzoną pracę?

Czym są referencje?

Referencje możemy zdefiniować jako opinię na temat pracownika, którą wystawia były pracodawca. Zwykle przyjmują charakter pisemny i w przeciwieństwie do świadectwa pracy – wystawiane są na żądanie pracownika. Taki dokument jest bardzo pomocny dla rekruterów, gdyż na podstawie opinii byłych pracodawców mogą lepiej ocenić, czy dana osoba sprawdzi się na nowym stanowisku.

Referencje to przede wszystkim pozytywna opinia o pracowniku z zawodowego punktu widzenia, więc jeśli pracownik nie przykładał się do pracy, nie słuchał poleceń i miał konflikt ze swoim byłym pracodawcą, to powinien dobrze się zastanowić, czy wystawiona ocena pracy będzie pomocna podczas szukania nowego zatrudnienia i w związku z tym, czy powinien prosić pracodawcę o jej wystawienie.

Co zawierają referencje?

Referencje od pracodawcy wystawiane są w formie pisemnej na papierze firmowym. Dokument powinien zawierać datę i miejscowość, w której opinia została wystawiona, nazwę, adres i dane kontaktowe firmy oraz dane pracownika. W referencjach zamieszcza się również informacje o okresie zatrudnienia i formie umowy – o pracę lub cywilnoprawnej. Pracodawca powinien szczegółowo opisać stanowisko pracownika, jego obowiązki i, co najważniejsze, z jakim zaangażowaniem wykonywał swoją pracę, a także jakie były jego kontakty z przełożonym i z innymi pracownikami. Referencje muszą mieć pieczątkę zakładu pracy i podpis pracodawcy.

Referencje w CV

Kandydaci powinni pamiętać, że referencje są tylko dodatkiem. Najważniejszym dokumentem jest CV, które powinno być kompletne. Nie może w nim zabraknąć zdjęcia kandydata, jego danych osobowych, adresu i danych kontaktowych. Bardzo ważnymi elementami w CV są wykształcenie i doświadczenie zawodowe, można również przedstawić swoje umiejętności, cechy charakteru i zainteresowania. Ważne, aby CV było uporządkowane.

Natomiast referencje mogą być przesyłane w osobnym pliku. Nie powinniśmy zamieszczać całych referencji w CV. Pamiętajmy, że referencje nie są obowiązkowe i powinny być przedstawiane na życzenie osób prowadzących rekrutację. Dobrą praktyką może być rezygnacja z typowych pisemnych referencji – w CV można zostawić numer telefonu do byłego pracodawcy, który udzieli referencji ustnie.

Jak referencje pomagają zdobyć pracę?

Zdecydowanie warto posiadać referencje od byłych pracodawców. Podczas rekrutacji na dane stanowisko rekruterzy analizują CV wszystkich kandydatów, a referencje ułatwiają przeprowadzenie selekcji. Gdy rekruterzy mają problemy z wyborem odpowiedniej osoby, z pewnością wezmą pod uwagę każdą dostępną informację. Pamiętajmy, że to my udostępniamy te informacje – CV wzbogacone o referencje może przekonać rekruterów, że to właśnie ta osoba będzie doskonale sprawdzała się na nowym stanowisku.

Referencje od byłych pracodawców to nie tylko pozytywna ocena pracy. Jeśli przekażemy osobie rekrutującej referencje od kilku pracodawców, pokażemy w ten sposób, że informacje na nasz temat są prawdziwe i nie mamy nic do ukrycia. Pracodawcy w rozmowie telefonicznej mogą tylko potwierdzić, że jesteśmy idealnymi kandydatami na dane stanowisko.

Referencje – ważne informacje

Skoro już wiemy, czym są referencje, jak powinny wyglądać i w jaki sposób pomagają zdobyć nową pracę, powinniśmy zapamiętać o kolejnej bardzo ważnej rzeczy: nie wolno fałszować referencji, podawać zmyślonych danych o pracodawcy, a tym bardziej zmyślonych informacji o naszych umiejętnościach. Rekruterzy mogą zweryfikować nie tylko prawdziwość danych o pracodawcy, ale przede wszystkim danych o naszych kwalifikacjach.

Unikajmy również podawania danych kontaktowych do byłego pracodawcy, jeśli nie otrzymaliśmy zgody na udzielenie referencji ustnej. Nieświadomy niczego były pracodawca, jeśli zostanie postawiony w niezręcznej sytuacji, może odmówić udzielenia referencji, a wtedy prezentowane przez nas informacje o naszych umiejętnościach i kwalifikacjach będą traktowane przez rekruterów z przymrużeniem oka.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News