Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce
Autor Kasper Starużyk - 2 Lipca 2019

Czym jest ropa naftowa? Kopalina, która rodzi miliarderów

Ropa naftowa jest prawdopodobnie najważniejszym surowcem energetycznym dla naszej cywilizacji, to nie podlega chyba żadnej wątpliwości. Idąc za szkolną definicją ropa jest mieszanką węglowodorów pochodzenia organicznego, wydzielonych z organizmów żyjących na Ziemi przed setkami milionów lat. Jednak co sprawiło, że ludzkość odkryła niezwykłe właściwości energetyczne ropy, co zmieniło raz na zawsze oblicze świata? Wszystko zaczęło się w Polsce, a konkretnie na Podkarpaciu.

Ropa towarzyszy nam niemal w każdej dziedzinie życia. Kupujemy produkty z różnych zakątków świata, które przemierzają morza, oceany i liczne drogi. Niezależnie od tego czy podróżują na wielkich kontenerowcach, ciężarówkach czy samochodach dostawczych nie mielibyśmy do nich dostępu (albo na pewno nie do tak wielkiej ilości) bez ropy naftowej, która napędza urządzenia dostarczające wszystkie te produkty. Cały system logistyczny oparty jest właściwie na tym "czarnym złocie". Dzięki ropie ludzie mogli zwiedzić kosmos i postawić nogę na księżycu. Tego wszystkiego nie byłoby gdyby nie badania polskiego naukowca Ignacego Łukasiewicza.

Geneza zamiany ropy w złoto

Aby zrozumieć fenomen ropy naftowej i jej roli w naszej cywilizacji musimy cofnąć się do XIX wieku do ówczesnej Galicji. Pierwsze badania naukowe na świecie nad ropą naftową i jej zastosowaniem w przemyśle farmakologicznym rozpoczął Ignacy Łukasiewicz, polski farmacueta i przedsiębiorca. Choć na początku badał on jej zastosowanie przy ewentualnej produkcji leków, to szybko okazało się, że w tej gałęzi ropa raczej się nie przyda. Dalszy proces destylacji ropy naftowej doprowadził do uzyskania nafty, a naukowiec zaczął szukać jej praktycznego zastosowania. W końcu skonstruował lampę, która była w stanie świecić używając ropy jako paliwa. Wszystko to miało miejsce podczas pracy Łukasiewicza w jednej z lwowskich aptek. Tak więc w połowie XIX w. ludzkość poznała "magiczne" właściwości tejże cieczy, która obecnie stoi chociażby za bogactwem Dubaju.

Pod Radomiem zabrakło już wody. Polskie zasoby wodne są porównywalne z... egipskimiPod Radomiem zabrakło już wody. Polskie zasoby wodne są porównywalne z... egipskimiCzytaj dalej

Po kilku latach dalszych prac nad rozwojem wiedzy na temat ropy i opracowując plany biznesowe związane z wydobywaniem ropy, Łukasiewicz założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, która mieściła się w Bóbrce w woj. podkarpackim, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Polski farmaceuta dorobił się na wydobyciu kopaliny na tyle dużo, żeby ufundować w okolicznych miejscowościach punkty lecznicze oraz kościoły. Angażował się także w pomoc charytatywną dla byłych powstańców. Widząc więc dziś szejków opływających w luksusy, którzy swoje imperia zbudowali właśnie na ropie naftowej, powinniśmy pamiętać o Łukasiewiczu i jego pierwszych podkarpackich projektach, które dały podwaliny pod przemysłowe użycie ropy i budowę kapitału na tym cennym surowcu.

Najbogatsi magnaci ropowi świata

Niestety ze względu na zbyt małe zasoby ropy, tereny Polski okazały się niewystarczające dla zarobienia dużych pieniędzy na tym surowcu. Najwięcej ropy znajduje się w krajach arabskich, gdzie majątki szejków, na których gruntach odkryto olbrzymie ilość ropy można liczyć w miliardach dolarów. Na ten przykład szejk Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan piastujący urząd prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich może poszczycić się majątkiem osobistym zbliżonym do 20 mld dolarów. Podobnym majątkiem może pochwalić się Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud będący królem sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, którego portfel zawiera kilkanaście miliardów dolarów. Oczywiście nie tylko szejkowie zarabiają na ropie. Oligarchów żyjących z czarnego złota możemy spotkać również w Rosji, gdzie chyba najsławniejszym z nich jest Roman Abramowicz, właściciel londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea i posiadłości zlokalizowanych w wielu zakątkach świata. Rosjanin dzierży w swojej kieszeni sumy podobne do pustynnych krezusów, choć jak to zwykle bywa w przypadku ludzi tego pokroju, trudno jednoznacznie oszacować jego majątek.

500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzin500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzinCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Koniec kserowania dowodu. Za złamanie zakazu 2 lata więzienia
  3. Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News