
Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce?
Czym jest podatek katastralny? Kiedy można spodziewać się wprowadzenia go w Polsce? Czym różni się od podatku od nieruchomości i kto może zostać zwolniony?
Co to jest podatek katastralny?
Podatek katastralny pobiera się od właścicieli nieruchomości w wielu krajach Unii Europejskiej. Różni się on jednak od obowiązującego obecnie w Polsce podatku od nieruchomości.
Podatek katastralny a podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości obowiązujący w Polsce ustalany jest na podstawie powierzchni posiadanej nieruchomości. W rzeczywistości jest on pobierany od gruntu, na którym owa nieruchomość się znajduje. Jest to podatek lokalny, którego stawkę ustalają samorządy terytorialne. Wynosi on zazwyczaj kilkaset złotych w skali roku. Górna granica podatku jest określona w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Z kolei podatek katastralny pobierany jest od właścicieli nieruchomości. Podstawą opodatkowania jest wartość nieruchomości. Na wartość danej nieruchomości mają wpływ nie tylko powierzchnia, ale również:
- lokalizacja,
- stan techniczny,
- standard,
- kubatura,
- stan prawny.
Dlatego też wprowadzenie podatku katastralnego podwyższy wysokość daniny wobec samorządów z kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Jeśli podatek katastralny zostanie wprowadzony, zastąpi obowiązujący podatek od nieruchomości.
Jakie są zalety podatku katastralnego?
Z perspektywy samorządu niewątpliwą zaletą jest zwiększenie dochodów gminy, a co za tym idzie: rozwój gminy, rozwój gospodarki przestrzennej, rozbudowa infrastruktury itp.
Ponadto stworzenie bazy informacji o nieruchomościach będzie miało przełożenie na bezpieczeństwo transakcji w obrocie nieruchomości, będzie stanowiło ułatwienie dla celów ubezpieczeniowych czy sprzyjało zapobieganiu inwestowaniu spekulacyjnemu.
Dlaczego nie wprowadza się podatku katastralnego w Polsce?
Podatek katastralny niechybnie doprowadzi do zwiększenia zobowiązania podatkowego, co zawsze powoduje niezadowolenie społeczne. Poza tym wzrosłyby również cena najmu nieruchomości. Zapewne nastąpiłaby „zapaść” związana z zaniechaniem inwestowania w remonty i modernizację nieruchomości z powodu obawy o wzrost wartości nieruchomości.
Wdrożenie podatku katastralnego niesie za sobą również konieczność poniesienia dużych nakładów finansowych i stworzenia rozbudowanego systemu informatycznego do gromadzenia danych dotyczących poszczególnych nieruchomości.
