BiznesINFO.pl
Czy nastąpi załamanie rynku? Szokujące wyliczenia specjalistów

Canva

Czy nastąpi załamanie rynku? Szokujące wyliczenia specjalistów

14 Października 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Projekt nowelizacji przepisów akcyzowych zakłada znaczącą podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy. To cios nie tylko w producentów, lecz także konsumentów, jednak może doprowadzić on do ograniczenia dostępu do produktów tytoniowych dla najmniej zamożnych. Co przewidują specjaliści?

Przewidywania specjalistów są niepokojące

Już w przyszłym roku, według szacunków Ministerstwa Finansów, paczka papierosów będzie droższa o ok. 30 gr. Nieco odmienne wyliczenia przedstawia branża tytoniowa, która przewiduje, że będzie to aż 60 gr, a uwzględniając trendy wzrostu cen, w 2027 roku za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić aż 23 zł.

Źródło:

Przedstawiciele firm tytoniowych powołują się doświadczenia z czasu, kiedy podwyżki akcyzy w latach 2011-2014 doprowadziły do załamania legalnego rynku. 

Dyrektor ds. korporacyjnych w BAT Polska, Roman Jamiołkowski wyraża zaskoczenie branży i środowiska związanego z przemysłem tytoniowym: 

Ministerstwo Finansów zaskoczyło branżę i całe środowisko, proponując projekt ustawy akcyzowej jeszcze przed konsultacjami, przed Forum Akcyzowym, które miało wypracować pewne rekomendacje”

Faktycznie publikacja projektu Ministerstwa Finansów wyprzedziła o cztery dni planowane spotkanie II Forum Akcyzowego, które ma być dialogiem między Ministerstwem Finansów a branżą, firmami tytoniowymi, naukowcami, lekarzami i organizacjami biznesowymi.

Swoje zdumienie wyraziła także dyrektor ds. korporacyjnych w Imperial Tobacco Polska, Karolina Bursa-Moczulska.

Najbardziej szokuje nie tyle fakt, że projekt Ministerstwa Finansów zakłada, że od 2022 roku minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, ale że w latach 2023–2027 stawka akcyzy na tytoń do palenia, papierosy i wyroby nowatorskie będzie rosła co roku o 10 proc.

Ogólnie aż trzy firmy tytoniowe (z czterech działających w Polsce) sprzeciwiają się temu, aby zaproponowana przez Ministerstwo Finansów Mapa Akcyzowa weszła w życie w niezmienionym kształcie.

Konferencję prasową w ciekawy sposób podsumował Roman Jamiołkowski, zauważając problem społeczny: 

„Nie może być tak, że tylko najskromniejsze budżety domowe mają zapłacić za podwyżkę akcyzy. Nie może być tak, że tylko biedni mają mieć droższe papierosy, a bogatsi nie mają mieć ani grosza podwyżki. Nie może być tak, że budżet państwa straci 300 mln zł”.

Reprezentant BAT Polska nazwał propozycję Ministerstwa “antyjanosikową”. Faktycznie decyzja o podniesieniu cen najtańszych papierosów przy jednoczesnym pozostawieniu cen droższych papierosów bez zmian może bulwersować i niepokoić dużą grupę społeczeństwa.  

Źródło:

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot)

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Eksperci komentują wysokie ceny chleba i cukru. “To sianie paniki”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Jacek Halicki

Handel

Biedronki będą otwarte w niedzielę. Ominą zakaz handlu

Czytaj więcej >
klasa

Handel

W Polsce brakuje papieru do produkcji książek. Uczniowie mogą nie mieć podręczników

Czytaj więcej >

Handel

Lidl ogłasza specjalną promocję od 1 do 5 sierpnia. Możesz liczyć nawet na zwrot pieniędzy

Czytaj więcej >
flaga Niemiec, flickr

Handel

Niemcy przyjeżdżają do Polski po złoto. Zachęca ich niski kurs złotego

Czytaj więcej >
puste półki sklepowe

Handel

Biedronka zaczyna reglamentować cukier. Wszystko z powodu braków towaru

Czytaj więcej >