Czternasta emerytura nie dla wszystkich
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK
Autor Radosław Święcki - 25 Grudnia 2020

Czternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limit

Mniej więcej za rok o tej porze seniorzy powinni być już w posiadaniu nowego rządowego dodatku czyli tzw. czternastej emerytury. Niestety w odróżnieniu od „trzynastki”, nie wszyscy staną się beneficjentami tego świadczenia w pełnej kwocie, a niektórzy nie otrzymają go w ogóle. Sprawdźcie, jakie rząd planuje limity w zakresie „czternastki”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zostanie wypłacona tzw. czternasta emerytura,
  • Kto nie otrzyma świadczenia,
  • Kto dostanie dodatek z opóźnieniem.

Czternasta emerytura nie dla każdego

Tzw. czternasta emerytura to jedna z obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości z ubiegłorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi, a także z tegorocznej kampanii reelekcyjnej prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt ustawy ws. „czternastki” został przyjęty przez rząd w lutym tego roku.

Na tym de facto się skończyło, gdyż później ustawa trafiła do Sejmu i do dziś nie zajęła się nią nawet komisja polityki społecznej i rodziny. Rząd zapewnia jednak, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej w związku z pandemią świadczenie zostanie w przyszłym roku wypłacone. Sama komisja obiecuje zająć się projektem na początku 2021 roku, a dotychczasowy brak prac w tym zakresie tłumaczy pandemią.

Kiedy konkretnie tzw. czternasta emerytura zostanie wypłacona i jaka będzie jej wysokość? Być może w nawale przedświątecznych obowiązków umknął państwu komentarz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dla naszej redakcji. Wynika z niego, że nowy dodatek ma zostać wypłacony w listopadzie przyszłego roku, a jego wysokość będzie równa wysokości minimalnej emerytury.

Jedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadówJedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadówCzytaj dalej

Z kolei minimalna emerytura jak już informowaliśmy wzrośnie w przyszłym roku z 1200 do 1250 zł brutto, co oznacza, że na rękę seniorzy otrzymają 1068 zł i właśnie dodatku w takiej wysokości mogą spodziewać się pod koniec przyszłego roku emeryci. Wcześniej, bo już wiosną 2021 roku do seniorów powędruje już po raz drugi „trzynastka”, której wysokość również będzie równa kwocie najniższej emerytury.

Ważny mechanizm zapisany w ustawie. Czternasta emerytura z limitem

Wracając do tzw. czternastej emerytury, jak podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla BiznesInfo, zostanie ona wypłacona na podobnych zasadach co trzynastka. Zmiany będą dotyczyć jednak liczby uprawnionych.

- Według projektowanych przepisów wypłata odbędzie się na zasadach podobnych jak corocznie wypłacane dodatkowe świadczenie pieniężne (tzw. 13 emerytura), jednakże z ograniczeniem liczby uprawnionych. To różnica w porównaniu z przepisami dotyczącymi trzynastych emerytur, które otrzymają wszyscy emeryci i renciści – informuje resort rodziny i polityki społecznej.

- Zgodnie z projektem ustawy pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto – dodaje resort.

Czy to oznacza, że osoby z emeryturą na poziomie 3000 zł brutto obejdą się smakiem? Nie do końca. Obowiązywać ma bowiem mechanizm „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że tzw. czternasta emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł, czyli jeśli ktoś otrzymuje świadczenie np. w kwocie 3500 zł brutto, to otrzyma „czternastkę” w wysokości 650 zł brutto.

Kto nie dostanie „czternastki”? Okazuje się

Tym samym seniorzy, którzy otrzymują emeryturę w wysokości powyżej 4100 zł brutto nie załapią się na nowe świadczenie.

Z danych przywołanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że roczny koszt wypłaty tzw. czternastej emerytury to ponad 10,5 mld zł. Otrzyma je w przyszłym roku 9,1 mln emerytów i rencistów, z czego prawie 8 mln osób w pełnej wysokości.

Resort rodziny i polityki społecznej w komentarzu dla naszej redakcji zwraca również uwagę, że niektórzy seniorzy otrzymają świadczenie z opóźnieniem. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników) – podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Kwarantanna narodowa zacznie się już jutro. Znamy wszystkie jej obostrzenia
  2. Bardzo złe informacje dla widzów Polsatu. Kanały znikną z oferty wielkiego operatora
  3. Ceny u Rydzyka w sklepie porażają. 80 zł za przyprawę, 50 zł za mąkę, a dalej tylko gorzej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News