Czternastą emeryturę seniorzy dostaną za rok.
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Listopada 2020

Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Bezlitosny mechanizm wstrzyma wypłaty, część seniorów nic nie dostanie

Czternasta emerytura ma być przyznana już w przyszłym roku. Skorzystają z niej osoby po 65. roku życia, jednak okazuje się, że nie wszyscy. Komu będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie?

Komu należy się czternasta emerytura?

Trzynaste emerytury ma być świadczeniem stałym, które przysługiwać będzie każdemu emerytowi i wynosić ma tyle, co minimalne świadczenie emerytalne, a na 2021 rok planowane jest to w kwocie dodatkowego 1250 zł.

Jednak z czternastej emerytury nie skorzystają wszyscy. Subwencję otrzymają tylko ci, których świadczenie emerytalne nie przekracza progu 120 proc. średniej emerytury, czyli 2900 złotych brutto.

Kontrole już ruszyły. Zapukać mogą i do twoich drzwi, kara wynosi 681 złKontrole już ruszyły. Zapukać mogą i do twoich drzwi, kara wynosi 681 złCzytaj dalej

Każda osoba, której świadczenie przekracza ustalone progi otrzyma dodatkowe świadczenie pomniejszone o kwotę nadwyżki według zasady “złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że osoba, której świadczenie wynosi 3 tys. zł, otrzyma czternastą emeryturę pomniejszoną o 100 zł. Osoby, których emerytura wynosi 3500 zł miesięcznie, otrzyma już o 600 zł niższe świadczenie.

Dziennik Toruński przypomina, że do specjalnego świadczenia uprawnieni są emeryci i renciści ZUS i KRUS, a także emeryci mundurowi, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby pobierające emeryturę w ramach programu „Mama 4 plus”. Jednak emeryci, którzy mogą pochwalić się wysokim świadczeniem, nie dostaną czternastej emerytury wcale.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. Produkty za darmo, 3 i 2 zł. Lidl z niezwykłą ofertą
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami
Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Trzy branże zamknięte do 27 grudniaRząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Trzy branże zamknięte do 27 grudniaCzytaj dalej

Kiedy czternaste emerytury będą wypłacane?

Dodatkowe świadczenie w postaci czternastej emerytury ma być wypłacane emerytom w listopadzie przyszłego roku i przysługuje 9,1 mln osób.

Obowiązuje zasada, że dodatkowe świadczenia dla seniorów są wypłacane w postaci identycznej, co emerytura minimalna. W związku z waloryzacją i zamiarem podwyższenia świadczenia minimalnego o 50 zł czternasta emerytura będzie oznaczać dodatkowe 1250 zł brutto w portfelu. (Po odliczeniu wszelkich potrąceń emeryci dostaną na rękę 1068,50 zł).

Warto zaznaczyć, że aby dostać świadczenie, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Pieniądze otrzymamy automatycznie w wyznaczonym terminie.

2/3 Polaków nie ma wątpliwości, sprawy idą w złym kierunku. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń2/3 Polaków nie ma wątpliwości, sprawy idą w złym kierunku. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

Czternasta emerytura 2021

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce coraz częściej wraca pytanie, czy świadczenia socjalne będą w dalszym ciągu wypłacane. Walka z koronawirusem jest kosztowna, a podejmowane w związku z pandemią działania to niemal skarbonka bez dna, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, czy otrzyma świadczenie.

Zgodnie z zapowiedziami minister rodziny, pracy i polityki czternaste emerytury będą w przyszłym roku wypłacane zgodnie ze wcześniejszymi założeniami.

- Żadne programy społeczne - zarówno te, które wspierają rodziny z małymi dziećmi, a także programy polityki senioralnej, nie są zagrożone - zapewniała we wrześniu minister Marlena Maląg cytowana przez Dziennik Toruński.

Google nie uniknie opłaty. Skończyło się darmowe wykorzystywanie francuskich mediówGoogle nie uniknie opłaty. Skończyło się darmowe wykorzystywanie francuskich mediówCzytaj dalej

- Dodatkowe świadczenie nie będzie podlegało potrąceniom i egzekucjom, nie będzie też miało wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy ulgę rehabilitacyjną. Zapewniam, nikt nie będzie stratny - zaznaczała też minister cytowana przez PAP.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zacznie się jutro równo o godzinie 12 w centrum Warszawy. Już się skrzykują na Facebooku, znów wyjdą na ulice
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Nożownik zaatakował gwiazdę polskiego sportu. Stan jest ciężki, stracił dużo krwi
  7. Rozgrzewa i wzmacnia odporność. W klika chwil zrobisz syrop do herbaty na bazie imbiru i cytryny
Santander BP przekazał świetne informacje. Klienci innych banków również mogą być zadowoleniSantander BP przekazał świetne informacje. Klienci innych banków również mogą być zadowoleniCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News