Znamy wysokość czternastej emerytury
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 19 Listopada 2020

Wiadomo już ile wyniesie czternasta emerytura. Niektórzy dostaną więcej

Mniej więcej za rok o tej porze po raz pierwszy ma zostać wypłacona tzw. czternasta emerytura. Rządzący zapewniają, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej będącej następstwem pandemii, wypłata świadczenia nie będzie zagrożona. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ujawniło wysokość „czternastki”. W odróżnieniu od trzynastej emerytura nowy dodatek nie będzie jednak wypłacany każdemu seniorowi w identycznej wysokości.

Czternasta emerytura już za rok

Pod koniec przyszłego roku po raz pierwszy ma zostać wypłacona tzw. czternasta emerytura. Oznacza to, że mniej więcej za rok o tej porze emeryci otrzymają kolejny dodatek, który na pewno przyda im się w ramach zasilenia domowego budżetu, gdyż jak wiadomo wysokość emerytur wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Piszemy „kolejny”, gdyż w tym roku po raz pierwszy została wypłacona tzw. trzynasta emerytura w wysokości 1200 zł brutto (971 zł netto), czyli na poziomie minimalnej emerytury. „Trzynastka” po raz drugi ma zostać wypłacona wiosną 2021 roku i podobnie jak „zwykła” emerytura podlega ona waloryzacji.

Biedronka znów zaskoczyła. W sieciówce kupisz supertanio produkty do domu, które sprawią Ci wiele radościBiedronka znów zaskoczyła. W sieciówce kupisz supertanio produkty do domu, które sprawią Ci wiele radościCzytaj dalej

Planowa na przyszły rok waloryzacja emerytur jak przypomina portal Strefabiznesu.pl ma być mieszana - kwotowo-procentowa. Z przekazanego przez rząd projektu przyszłorocznej waloryzacji świadczenia (został on skierowany do konsultacji społecznych) wynika, że minimalna emerytura ma wzrosnąć z obecnych 1200 do 1250 zł brutto. Jednak jak ostatnio informowaliśmy, według ekspertów Instytutu Emerytalnego, w związku z rosnącą inflacją wysokość najniższej emerytury może zostać znacznie bardziej podniesiona.

Zakładając jednak, że zapowiadana przez rząd wysokość minimalnej emerytury na poziomie 1250 zł brutto utrzyma się, wówczas identyczna będzie wysokość tzw. trzynastej emerytury, która jak już wspomniano, ma zostać wypłacona wiosną. Rząd zapewnia, że mimo prognozowanej trudnej sytuacji gospodarczej, będącej następstwem pandemii koronawirusa, wyplata świadczenia nie będzie zagrożona.

- Jesteśmy wiarygodni. Wielokrotnie mówiliśmy o programach społecznych. One były, są i będą realizowane – mówi, cytowana przez portal Strefabiznesu.pl Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, podkreślając, że „trzynastka” będzie realizowana w kolejnym roku, gdyż „jest zapisana w budżecie”.

Jeden z największych banków w Polsce zdecydował się na zaskakujący krok. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce zdecydował się na zaskakujący krok. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
  2. Czy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragiczna
  3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Co z czternastą emeryturą? Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podkreśla, że pod koniec roku Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącym świadczenia, a seniorzy nie muszą się martwić o jego realizację. Jak przypomina portal, zastępca Maląg wiceminister Stanisław Szwed ujawnił w rozmowie z „Super Expressem”, że „czternastka” wyniesie 1300 zł brutto.

Czternasta emerytura nie dla wszystkich

Warto jednak podkreślić, że w odróżnieniu od „trzynastki” planowany na koniec przyszłego roku dodatek nie zostanie wypłacony wszystkim seniorom w tej samej wysokości. Czternastą emeryturę w pełnej kwocie otrzymają emeryci, których świadczenie nie przekracza progu 120 proc. średniej emerytury, czyli 2900 zł brutto.

GIS natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może być szkodliwy dla naszego zdrowiaGIS natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może być szkodliwy dla naszego zdrowiaCzytaj dalej

Nie oznacza to, że pozostali obejdą się smakiem, bowiem stosowana ma być zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że jeśli senior otrzymuje emeryturę w wysokości np. 3000 zł, to otrzyma „czternastkę” w kwocie 1200 zł brutto (zakładając oczywiście, że zapowiedzi wiceministra rodziny i polityki społecznej sprawdzą się). Jak łatwo wyliczyć, zgodnie z tymi zasadami na tzw. czternastą emeryturę nie załapią się seniorzy z większą emeryturą, na poziomie ponad 4 tys. zł.

Nadchodzący 2021 roku zapowiada się dla seniorów całkiem optymistycznie pod względem finansowym. Wszystko na to wskazuje, że przed Wielkanocą otrzymają po raz drugi „trzynastkę”, a w okolicach Bożego Narodzenia po raz pierwszy zostanie wypłacona czternasta emerytura. Osoby, które będą beneficjentami obydwu świadczeń otrzymują w sumie 2550 zł brutto, czyli kwotę zbliżoną do obecnej płacy minimalnej.

Detektyw Rutkowski ma nową misję, musi współpracować z policją. Dawno nie szukał tak cennej zgubyDetektyw Rutkowski ma nową misję, musi współpracować z policją. Dawno nie szukał tak cennej zgubyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Tragedia w Warszawie. Nic nie dało się zrobić, młoda kobieta nie żyje
  2. Nagranie ze śmiertelnego wypadku w Łodzi. Tragiczne zdarzenie zarejestrowała samochodowa kamerka.
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Media podają dalej druzgocącą wiadomość. Zmarł legendarny mistrz olimpijski, był wielką gwiazdą
  7. Eksplozja smaku. Ewa Wachowicz podała przepis na kotlety po kijowsku tak pyszne, że nie można przestać ich jeść

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News