14. emerytura może być wypłacana już w listopadzie
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 18 Stycznia 2021

9,1 mln Polaków już zaciera ręce. Wiadomo już kiedy wypłacą nowe świadczenie

Czternasta emerytura będzie wypłacona najprawdopodobniej w listopadzie. Z dodatkowego świadczenia skorzysta aż 9,1 miliona osób, a 7,9 miliona osób uprawnionych otrzyma świadczenie w pełnej wysokości. Kto może liczyć na okrągłą sumę?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O jaką pomoc od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą ubiegać się kolejne podmioty
  • Kto został uwzględniony w nowym spisie przedsiębiorców uprawnionych do pomocy
  • Jakie są zasady przyznawania wsparcia

Czternasta emerytura już w listopadzie

Minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała, że czternastą emeryturę otrzyma aż 9,1 miliona Polaków i aż 7,9 mln osób otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

- Czternasta emerytura będzie nowym, ważnym wsparciem finansowym, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Zależy nam na tym, żeby tym osobom żyło się lepiej, żeby miały więcej finansowych możliwości - tłumaczyła minister cytowana przez PAP.

Projekt ustawy dotyczący czternastej emerytury został już przyjęty przez Radę Ministrów i w tej chwili znajduje się w Sejmie. We wtorek zajmie się nim Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

- Jeżeli projekt uzna akceptację większości sejmowej, 14. emerytura zostanie wypłacona w listopadzie - zapowiedziała minister Maląg.

Kto otrzyma czternastą emeryturę w pełnej kwocie?

Maląg zdradziła też jaki budżet został przygotowany na nowe świadczenie. - Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczył ok. 11,4 mld złotych - przekazała szefowa resortu.

Według założeń ministerstwa, czternastą emeryturę w pełnej kwocie otrzyma zdecydowana większość osób uprawnionych - 7,9 mln osób. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł. W przypadku osób, które pobierają wyższe świadczenia zostanie zastosowana "złotówka za złotówkę", co oznacza, że kwota czternastej emerytury zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Przykład: jeśli pobierasz emeryturę w wysokości 3300 zł, czternasta emerytura zostanie pomniejszona o czterysta złotych.

Terminy wypłat czternastej emerytury

Wiadomo też, kiedy seniorzy mogą się spodziewać wypłaty czternastych emerytur. Według założeń ministerstwa, czternaste emerytury mają zostać wypłacone z urzędu w terminie listopadowych świadczeń.

- W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – oraz w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników - poonformowała minister.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News