Czternasta emerytura nadal nie została przyjęta przez Sejm
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 8 Grudnia 2020

Czternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie ma

Czternasta emerytura w dalszym ciągu nie została zatwierdzona poprzez przyjęcie stosownego prawa. Plany rządu w tym zakresie pokrzyżowała pandemia. Jedna z posłanek PiS zdradziła, jakie działania w sprawie dodatkowych świadczeń zamierza podjąć rząd.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Dlaczego przepisy w sprawie czternastek nie zostały przyjęte
 • Czy rząd ostatecznie rezygnuje z dodatkowego wsparcia dla seniorów
 • Jakie mają być zasady czternastej emerytury i kto ją otrzyma

Czternasta emerytura pod znakiem zapytania? Posłanka odpowiada

Czternasta emerytura to głośno zapowiadana bonifikata, którą w trakcie kampanii wyborczej obiecywał Andrzej Duda.

- Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne - przemawiał do zwolenników ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent.

Od soboty aż 5 wielkich zmian na drogach. Kierowco, lepiej się strzeżOd soboty aż 5 wielkich zmian na drogach. Kierowco, lepiej się strzeżCzytaj dalej

Choć Andrzej Duda zwyciężył w wyborach, to na próżno szukać namacalnych dowodów na spełnienie wyborczej obietnicy. Rząd przygotował wprawdzie projekt ustawy w sprawie czternastej emerytury, ale dokument nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu. Pojawiły się spekulacje, jakoby poszukujący oszczędności rząd miał zrezygnować z kolejnego dodatku dla seniorów.

Z uwagi na zbliżający się koniec roku Polska Agencja Prasowa poprosiła o komentarz w tej sprawie szefową sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny - Urszulę Rusecką. Posłanka PiS przyznała, że do opóźnienia w przyjęciu ustawy o czternastej emeryturze przyczyniła się pandemia.

- Dotychczas nie zajęliśmy się tym projektem tylko z powodu pandemii. Zgodnie z poleceniem pani marszałek Elżbiety Witek realizowaliśmy te projekty, które były niezbędne. W czwartek na przykład rozpatrywaliśmy 451 poprawek Senatu do nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Jeśli w grudniu nie zdążymy zająć się projektem w sprawie czternastek, to będziemy go procedować w styczniu - wyznała Rusecka.

Biorą się za sprzedaż w internecie. Szukają sposobu na kolejne ściąganie VAT-uBiorą się za sprzedaż w internecie. Szukają sposobu na kolejne ściąganie VAT-uCzytaj dalej

Posłanka zapewniła, że przyjęcie dokumentu na początku 2021 r. nie wpłynie na termin wypłaty czternastej emerytury. Według założeń pieniądze mają trafić na konta seniorów w listopadzie przyszłego roku.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Nowy film Sekielskiego. Już pojutrze, jest zwiastun
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Czternasta emerytura nie dla każdego

Czternasta emerytura ma być według rządu PiS rozwiązaniem długoterminowym, które wesprze przede wszystkim najmniej zamożnych seniorów. Będzie to drugi dodatek, obok trzynastki, który rząd przekaże emerytom.

Orlen jak potwór pożerający wszystko, co na jego drodze. Właśnie wykupił grupę, która ma dane 17 mln osóbOrlen jak potwór pożerający wszystko, co na jego drodze. Właśnie wykupił grupę, która ma dane 17 mln osóbCzytaj dalej

Jednak w przeciwieństwie do trzynastej emerytury, czternastka nie będzie należała się każdemu w takiej samej wysokości. Dodatkowe świadczenie w pełnej kwocie otrzymają seniorzy, którzy w ramach regularnej emerytury pobierają nie więcej niż 2900 zł brutto miesięcznie. Emeryci o wyższym świadczeniu dostaną czternastą emeryturę pomniejszoną o konkretną kwotę. Ta wyliczona będzie na podstawie mechanizmu „złotówka za złotówkę”. Przekroczenie progu o 100 zł będzie zatem oznaczało, że czternasta emerytura zostanie zmniejszona o 100 zł.

Co więcej, zasady przyznawania nowego świadczenia doprecyzowują, że nie każdy emeryt będzie do niego uprawniony. Czternasta emerytura nie trafi do seniorów, których świadczenie przekracza 4150 zł brutto.

Według projektu ustawy wysokość pełnej czternastki ma stanowić równowartość najniższej krajowej emerytury. Według zapowiedzi rządu minimalna emerytura w 2021 r. będzie wynosiła 1250 zł. Zatem taka suma powędruje w postaci czternastej emerytury do seniorów, którzy nie przekraczają progu 2900 zł. Identyczna będzie wysokość przyszłorocznej trzynastki, która należy się wszystkim w takiej samej kwocie.

Ile można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln złIle można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln złCzytaj dalej

W jaki sposób wyliczyć, ile w przyszłym roku można zyskać dzięki hojności rządu? W innym artykule przedstawiamy na to bardzo prostą metodę.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Warszawscy redemptoryści przerwali milczenie. Chodzi o słowa ojca Rydzyka
 2. Polscy naukowcy chcą stworzyć nowy test na COVID-19
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Z ostatniej chwili: są ranni i ofiara śmiertelna. Tragedia w polskiej miejscowości
 7. Intymne chwile Lewandowskich. Wszystko pokazali na Instagramie
Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniKlikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News