Czternasta emerytura ma wejść w życie pod koniec przyszłego roku
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 09.03.2020. n/z Stary portfel z legitymacja emeryta.
Autor Radosław Święcki - 2 Kwietnia 2020

Czternasta emerytura ma już projekt ustawy. Świadczenia nie dostaną jednak wszyscy

Czternasta emerytura mimo trudnej sytuacji gospodarczej wejdzie w życie pod koniec przyszłego roku. Nie wszyscy seniorzy będą jednak mieli prawo do otrzymania pełnej wysokości świadczenia.

Czternasta emerytura od 2021 r.

Czternasta emerytura została przyjęta przez rząd na początku marca. Portal Business Insider dotarł do szczegółów projektu ustawy dot. świadczenia.

- Rząd – podobnie jak w przypadku trzynastej emerytury – proponuje wypłatę dodatkowego świadczenia na poziomie najniższej emerytury. Ogranicza jednak grupę odbiorców do osób, których wysokość świadczenia podstawowego, przed odliczeniami, potrąceniami i zmniejszeniami nie przekracza 2900 zł – podaje portal.

W aptece już się nie obkupisz. Od dziś resort wprowadza reglamentację lekówW aptece już się nie obkupisz. Od dziś resort wprowadza reglamentację lekówCzytaj dalej

Do czternastej emerytury nie będą mieć prawa osoby, którym prawo do świadczeń zostanie zawieszone do 31 października 2021 roku (np. ze względu na przekroczenie maksymalnego limitu dochodu, rzutującego na wypłatę np. renty). Świadczenie nie otrzymają również sędziowie przechodzący lub przeniesieni w stan spoczynku, a także prokuratorzy w stanie spoczynku, ponieważ nie mają oni statusu emeryta lub rencisty.

Twórcy projektu ustawy nie chcą też, aby kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wliczała się do dochodu, co oznacza, że nie zostanie ona opodatkowana.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Jest najnowsza prognoza zagrożeń IMGW. Nadchodzi poważne załamanie pogody, lepiej się przygotować

Czternasta emerytura nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulga rehabilitacyjne).

Co istotne, nie będzie można dokonać od „czternastki” potrąceń i egzekucji np. na rzecz banków.

Pilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuPilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuCzytaj dalej

Ile osób skorzysta?

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona jesienią 2021 r. Uprawnionych do świadczenia ma być 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, czyli najniższej emerytury. Dla pozostałych 1,2 mln seniorów wysokość świadczenia będzie niższa ze względu na wysokość otrzymywanej emerytury powyżej 2900 zł miesięcznie.

Koszt „czternastki” rząd szacuje na 10,6 mld zł, zaś obsługa przedsięwzięcia kosztować będzie ok. 53 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Siostra górnika wyznała prawdę. "Nasze prawa zostały pogwałcone"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tysiące Polaków będzie rozczarowanych 1000+ na wakacje. Porażająca opinia eksperta
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News