Przejście dla pieszych na czerwonym świetle - czy powinno być legalne?
Pikist
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Sierpnia 2020

Czy przechodzenie na czerwonym świetle powinno być karane? Co sądzisz?

Przechodzenie na czerwonym świetle jest w Polsce wykroczeniem, podczas gdy w największych europejskich miastach czerwone światło jest jedynie wskazówką dla przechodniów, że wchodząc na przejście dla pieszych narażają się na wypadek. Ministerstwo Infrastruktury jest zdania, że umożliwienie pieszym przejścia na czerwonym świetle przyczyni się do wzrostu liczby wypadków. Czy tego typu obawy są zasadne?

Przechodzenie na czerwonym świetle

Kto z nas nigdy nie dopuścił się przekroczenia jezdni na czerwonym świetle. Sygnalizacja działa całodobowo, a przecież natężenie ruchu nie zawsze jest takie samo - a mandat można dostać bez względu na to, czy samochody jeżdżą, czy nie.

Waloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiWaloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiCzytaj dalej

Innymi prawami rządzą się przejścia dla pieszych w innych krajach. W Szwecji można przejść przez ulicę wszędzie, z wyjątkiem autostrad - na własną odpowiedzialność, podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii. W Norwegii można przechodzić na czerwonym świetle bez względu na warunki panujące na drodze. W Niemczech częstym widokiem są osoby, które przechodzą przez jezdnię w miejscach nieoznaczonych. Policjanci przymykają na to oko, podobnie jak w przypadku przechodzenia na czerwonym świetle w miejscach oznaczonych za co grozi kara w wysokości 5 euro.

W Polsce przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle jest surowo zabronione i uregulowane prawnie - na jezdnię można wejść tylko w momencie, w którym świeci się zielone światło. W innym wypadku wkroczenie na drogę traktowane jest jako wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości 100 złotych.

Ważne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuWażne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuCzytaj dalej

W 2018 roku Paweł Szramka, poseł Kukiz’15 wystąpił z interpelacją do ministra infrastruktury, ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra sprawiedliwości z pytaniem, czy rząd planuje zmianę w ruchu drogowym:

“Tymczasem w wielu krajach Europy przechodzenie na czerwonym świetle nie jest zabronione. Przechodzący we własnym zakresie ma upewnić się, iż przechodząc, nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie ani innych uczestników ruchu drogowego. Sygnał czerwony jest jedynie ostrzeżeniem dla pieszego, wskazówką, że trzeba uważać na nadjeżdżające samochody, a nie nakazem bezwzględnego zatrzymania się i czekania na zielone. Obywatel ma prawo decydować o wkroczeniu na jezdnię. Nasze prawo należy do jednego z nastawionych najbardziej restrykcyjnie do zachowań pieszych w całej Europie. W skrajnych przypadkach doprowadza to do karania pieszych za przejście przez jedną jezdnię ulicy jednokierunkowej lub przez pustą ulicę w godzinach wieczornych lub nocnych.

Dziś Biedronka wprowadza kolejny hit do sprzedaży. Przygotuj się na kolejkiDziś Biedronka wprowadza kolejny hit do sprzedaży. Przygotuj się na kolejkiCzytaj dalej

W związku z powyższym pragnę zadać następujące pytanie:

DZISIAJ GRZEJE:

1. Leczenie nie przynosiło żadnego efektu. Wtedy lekarz kazał odstawić jeden składnik diety
2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić
3. Magda Gessler przeszła straszne chwile. Opowiada, co ją spotkało, zwyczajnie przykre


1. Czy Rada Ministrów, na czele z Panem Premierem oraz Ministrem Sprawiedliwości, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Infrastruktury, widzi potrzebę zmiany Kodeksu wykroczeń w wyżej wymienionym zakresie?


2. Czy przewiduje się dostosowanie Kodeksu wykroczeń do kultury społeczeństwa polskiego? Nasze społeczeństwo w niczym nie odbiega od społeczności krajów europejskich, jeśli chodzi o kulturę ruchu drogowego. Nie ma zatem uzasadnienia do stosowania jednego z najbardziej restrykcyjnych kodeksów na kontynencie”.

Odpowiedź ministerstwa nie napawa jednak optymizem:

“Zjawisko, o którym mowa w interpelacji posła Pawła Szramki, polegające na przechodzeniu przez przejście podczas wyświetlania sygnału czerwonego jest jednym z niepożądanych zachowań uczestników ruchu drogowego, niestety w wielu przypadkach zarówno kierowcy, jak i piesi mają skłonność do wjeżdżania lub wchodzenia na przejście podczas wyświetlania sygnału czerwonego, gdy nie ma żadnego użytkownika w czasie wyświetlania sygnału zielonego dla relacji kolizyjnej”.

Masowa usterka w najpopularniejszym modelu audi w Polsce. Ponad 6 tys. aut z awariąMasowa usterka w najpopularniejszym modelu audi w Polsce. Ponad 6 tys. aut z awariąCzytaj dalej

Zdaniem ministerstwa zmiana prawa w tej materii mogłaby przyczynić się do zwiększenia ilości wypadków z udziałem pieszych, podaje Bezprawnik:

“Biorąc pod uwagę ilość zdarzeń drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym, z udziałem pieszych do których dochodzi corocznie na polskich drogach, wydaje się, że proponowane w interpelacji rozwiązanie prawne nie wpłynie w żaden sposób na poprawę stanu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, wręcz przeciwnie – mając na uwadze, że zastosowanie takiego rozwiązania wymaga bardzo wysokiej kultury w relacjach kierowca-pieszy – może skutkować zwiększeniem liczby wypadków i kolizji z udziałem pieszych”.

Zezwolenie na przejście na czerwonym świetle w innych krajach zdaje jednak egzamin. Być może kierowcy są w takich sytuacjach o wiele bardziej wyczuleni i jeżdżą z większą ostrożnością.

Przechodzenie przez ulicę w Polsce jest dozwolone w odległości 100 m od przejścia dla pieszych i z tego co widać, mało kto korzysta z tej możliwości. Trudno sobie wyobrazić, by ludzie narażając własne życie zaczęliby się pchać na pełne samochodów przejścia dla pieszych zaraz po zapaleniu się czerwonego światła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Lewandowska urządziła Robertowi namiętne powitanie po triumfie w LM. Wszystko pokazała (FOTO)
  2. Ewakuacja w dużym polskim mieście. Wszystko zaczęło płonąć. Ludzie byli w środku
  3. Monika Zamachowska podzieliła się informacjami o swoim nieszczęściu. Gwiazda bardzo cierpi przez pandemię
  4. Płacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasady
  5. WHO podało nowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Jedna grupa nie powinna ich nosić
  6. Przez tydzień piła wodę z kiszonych ogórków. Długo nie mogła uwierzyć w efekty, pozbyła się krępującego problemu
Policja oraz ITD otrzymają nowe uprawnienia. Ale kierowcy wcale nie będą na tym stratniPolicja oraz ITD otrzymają nowe uprawnienia. Ale kierowcy wcale nie będą na tym stratniCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News