Czereśnie symbolem drogich zakupów w 2020 r.?
Pixabay/272447
Autor Maria Glinka - 16 Maja 2020

Czereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądź

Czereśnie po kilkadziesiąt złotych za kilogram znaleziono w trakcie zakupów na warszawskim targu. Czy to tegoroczny lider wśród najdroższych owoców? Okaże się za parę tygodni, ale już teraz wiadomo, że owoce to towary, których cena w tym roku wzrosła najbardziej.

Czereśnie symbolem drogich zakupów?

Czereśnie po 70 zł/1 kg dostrzegł w warszawskiej Hali Mirowskiej jeden z zakupowiczów i umieścił ich zdjęcie na Twitterze. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że polskie czereśnie powinny pojawić się dopiero za kilka tygodni, więc sfotografowane owoce pochodzą prawdopodobnie z importu. Mimo to cena jest astronomiczna i przebiła ponad trzykrotnie zeszłoroczny symbol żywnościowej drożyzny – pietruszkę. W 2019 r. cena za kilogram pietruszki przekroczyła nawet 20 zł, ostatecznie spadając do ok. 5 zł – podaje next.gazeta.pl.

Czy to zapowiedź wyjątkowo drogich zakupów? Trudno na ten moment ocenić, ponieważ wysoka cena czereśni może mieć także związek z niewielką ilością owoców i równie niedużym popytem.

Dodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcyDodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcyCzytaj dalej

Zakupy na targu drogie przez pogodę?

Specjaliści z Fresh Market odrzucają teorię, jakoby tegoroczne wysokie ceny owoców i warzyw były powiązane z ostatnimi przymrozkami. Niekorzystna temperatura dała się we znaki niektórym rolnikom, ale nie dotknęła wszystkich upraw. "W zagłębiu owocowym w okolicach Grójca temperatury utrzymały się na plusie" – wyznali.

Mimo to część plonów w dalszym ciągu jest zagrożona. Wszystko przez przymrozki między 12-14 maja, określane mianem tzw. zimnych ogrodników, czy szkody wyrządzone przez zimną Zośkę z 15 maja.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Niewiarygodny skandal. Radny chce "utylizować bezdomne zwierzęta"

Zakup owoców to drogie przedsięwzięcie w 2020 roku. Drogie nie tylko czereśnie

Jednak najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawia wątpliwości, że nie tylko czereśnie mocno podrożały. To właśnie owoce w ogóle są produktami, których ceny wzrosły najbardziej – średnio o 22 proc. w skali roku. W kontekście warzyw zaobserwowano podwyżkę o 8 proc. Jest to sygnał, że wysokie ceny owoców, w tym czereśni, mogą pozostać z nami jeszcze przez jakiś czas.

Krótkoterminowy wzrost cen owoców jest najbardziej widoczny na przykładzie popularnych jabłek. Zdaniem agencji MondayNews Polska podrożały aż o 94 proc. Łączna podwyżka wszystkich owoców oscyluje w okolicach 17 proc.

85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?Czytaj dalej

Tegoroczne zakupy świeżych owoców i warzyw na targów mogą okazać się niezwykle kosztowne, co potwierdzają także dane z podkarpackich targów, gdzie za cytryny trzeba zapłacić między 12 a 14 zł z za kilogram, za jabłka 6 zł, a za ogórki – 7 zł. Kupujący uskarżają się, że za zaledwie jedną siatkę zakupów płacą ok. 50 zł – piszą nowiny24.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające, wszedł na 260-metrowy dźwig bo chciał zrobić zdjęcie. Teraz może trafić za kratki
  2. 79-latka została żywcem pogrzebana w grobie. Policjanci, którzy dotarli na miejsce nie mogli uwierzyć w to, co zastali
  3. Kornelia umierała w wykopanym dole. Nowe ustalenia w sprawie, którą żyje cała Polska
  4. "Halo, tu papież Franciszek". Siostra zmarłego na COVID-19 proboszcza nie mogła uwierzyć, kto do niej dzwoni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dobra wiadomość o 1000+ dla turystów. Polacy mają powód do radości
Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News