Niedługo będziemy musieli wydać więcej na czekoladę
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 22 Listopada 2020

Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?

Fatalna informacja dla miłośników czekolady, których wśród Polaków nie brakuje. Za produkt ten trzeba będzie wkrótce zapłacić więcej. Wszystko dlatego, że dwaj najwięksi producenci ziaren kakaowca w ostatnim czasie wprowadzili nowe zasady sprzedaży surowca. Czekolada podrożeje, ale jak podkreślają producenci jej produkcja będzie uczciwie wynagradzana.

Czekolada niebawem podrożeje

Moda na zdrowe odżywianie i wszelkiego rodzaju diety modą, ale od lat jednym z najbardziej lubianych przez Polaków produktem pozostaje czekolada (potwierdzają to statystyki o których za chwilę). Dla jej miłośników mamy niestety złą informację, gdyż już niedługo za tabliczkę słodkości trzeba będzie zapłacić więcej.

Hiobowe wieści w tej sprawie przekazuje cytowany przez Wirtualną Polskę ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Jędrzej Czerep, podkreślając, że nie chodzi o zamach na konsumentów, a próbę zakończenia wykorzystywania Afryki. Dotychczas, jak wskazuje ekspert wiele państw z tego kontynentu dostarczało całemu światu olbrzymią ilość surowców, często jednak nieprzetworzonych przez co ogromna część zysków ostatecznie trafiała do innych państw.

Ekspert wskazuje na przykład eksportowanych przez Afrykę w formie nieprzetworzonej orzechów nerkowca. Ich cena wynosi ok. 800 – 900 dolarów za tonę, podczas gdy po obróbce są już warte 10 tys. dolarów za tonę.

Tak samo jest z ziarnami kakaowca. Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana jak wskazuje cytowany przez WP Czerep odpowiadają za niemal dwie trzecie procent całej produkcji tego surowca, tyle, że (wraz z Nigerią i Kamerunem) zgarniają tylko 3 proc. zysków całej globalnej branży czekoladowej.

Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewałoIle się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewałoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. Zaskakujące wyznanie jednej z gwiazd "Świata według Kiepskich". Do pewnego momentu nie mógł się z czymś pogodzić
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

Mając dość tego stanu rzeczy Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej zdecydowały się w październiku na wprowadzenie u siebie takich samych zasad sprzedaży ziaren, a także niekonkurowanie ze sobą i hojniejsze wynagradzanie dotychczas słabo opłacanych farmerów. Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej jak podaje portal uzgodniły również wprowadzenie zawartego w cenie w cenie stałego i obowiązkowego obciążenia, tzw. living income differential (LID) w wysokości 400 dol. płaconego bezpośrednio rolnikom od każdorazowego kontraktu sprzedaży.

Chodzi o zasady odpowiadające standardom Fairtrade International, które dotychczas były stosowane dobrowolnie przez importerów dbających o swoje dobre imię, podczas gdy teraz będą w pewien sposób narzucone przez producentów. Ghana zamierza również zmniejszyć produkcje, by uniknąć nadpodaży ziaren na rynku.

Ekspert zwraca uwagę, że pomimo zmian Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana i tak ominie gro zysków, jakie notuje branża kakaowa, gdyż aż 80 proc. z nich przynosi sprzedaż dalszego etapu przerobu, czyli miazgi kakaowej, a w Afryce wciąż brakuje samodzielnej zdolności jej produkcji.

Jemy więcej niż Rosjanie i Francuzi

Czekolada podrożeje, ale mając świadomość, że zmienią się warunki jej produkcji część z nas być może przeboleje ten bądź co bądź raczej niewielki ubytek w portfelu i produkt ten nadal znajdować się będzie w gronie tych najbardziej lubianych przez Polaków. Potwierdzają to dane przytoczone przez serwis InnPoland.pl z których wynika, że w ubiegłym roku statystyczny Nowak wydał na czekoladę niemal 200 zł rocznie, najchętniej sięgając po tabliczki mlecznej czekolady.

Z przywołanych przez portal danych E. Wedel za ubiegły rok dowiadujemy się, że wartość kategorii czekoladowej w Polsce zwiększyła się w ciągu ostatniego roku o 5 proc., stanowiąc obecnie blisko 7,2 mld złotych. Statystyczny Polak konsumuje rocznie średnio ok. 6,5 kg produktów czekoladowych, wyprzedzając tym samym mieszkańców Rosji, którzy konsumują rocznie niemal 5 kg, a także Stanów Zjednoczonych (4,4 kg) i Francji (4,3 kg). Wyprzedzają nas za to Szwajcarzy, którzy rocznie zjadają średnio blisko 9 kg produktów czekoladowych.

Warto podkreślić również, że Polska jest największym rynkiem czekolady w Europie Środkowo-Wschodniej. Okazuje się, że dostępnych jest u nas ok. 250 różnych rodzajów tabliczek tych produktów.

Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapaćZakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Trener "pomścił" Marcina Najmana. Rywal boksera musiał pojechać na SOR, karygodne zachowanie (WIDEO)
  7. Babcia Stasia dokonała niemożliwego i stworzyła najlepsze mielone pod słońcem. Dodatek boczku okazał się strzałem w 10
4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News