Czechy - wojsko zaangażowane w organizację szpitala dla pacjentów covidowych
MICHAL CIZEK/AFP/East News
Autor Maria Glinka - 25 Października 2020

Koszmar naszych sąsiadów, sytuacja jest nie do opanowania. Tak źle jeszcze nie było

Czechy to państwo, które najmocniej odczuwa jesienne uderzenie koronawirusa. Każdy kolejny dzień tylko pogarsza już i tak katastrofalną sytuację epidemiczną tego kraju. W tym zaledwie 10 mln państwie zarejestrowano wczoraj aż 15 tys. nowych infekcji.

Czechy walczą z koronawirusem

Czechy, podobnie jak inne państwa europejskie, mierzą się z drugą falą pandemii. Sytuacja epidemiczna jest zdecydowanie gorsza niż miało to miejsce przy pierwszym uderzeniu koronawirusa. W marcu, gdy Europa Zachodnia obserwowała lawinowy przyrost chorych, w Czechach liczba infekcji utrzymywała się na poziomie 150-300 dziennie. Obecnie nasi sąsiedzi rejestrują kilkanaście tysięcy nowych przypadków w ciągu doby.

Pierwszy niepokojący rekord padł w Czechach 2 października, kiedy to potwierdzono 5 336 infekcji. Kolejny znaczący skok w liczbie chorych odnotowano 10 października (8 617) i był to zwiastun ogromnej fali zachorowań. Ostatni najwyższy dobowy przyrost miał miejsce w sobotę 24 października, gdy zarejestrowano aż 15 258 przypadków koronawirusa.

Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiPieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Od początku pandemii w Czechach zakażenie potwierdzono u 250 797 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 2 077. Mimo że liczby te są zbliżone do danych z Polski (241 946 przypadków, 4 351 zgonów) to należy odnotować, że Czechy to kraj o znacznie mniejszej populacji. Mieszka tam zaledwie 10,7 mln osób, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w Polsce. A koronawirus nadal rozszerza swój zasięg.

Niepokojąca sytuacja w szpitalach. W planach "czeski Stadion Narodowy"

Portal money.pl podaje, że w Czechach obecnie zakażonych jest prawie 154 tys. osób. Niepokojąco wzrasta również liczba hospitalizowanych. Ostatnie wyliczeniach służb z Czech wskazują, że w szpitalach przebywa 5 314 pacjentów, spośród których 772 w stanie ciężkim.

Świetne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaŚwietne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia Czech poinformowało, że na oddziałach intensywnej terapii do dyspozycji pozostaje jeszcze ponad tysiąc wolnych łóżek. Z kolei miejsc z respiratorami jest jeszcze 900, a łóżek ze sprzętem ECMO, które umożliwia oddychanie pozaustrojowe – 57. W Czechach, podobnie jak w Polsce, powstaje dodatkowy szpital dla pacjentów covidowych, za organizację którego odpowiada m.in. wojsko. Docelowo ma się tam znaleźć 500 łóżek.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Czechy stawiają na stan wyjątkowy

W obliczu pogarszającej się sytuacji epidemicznej Czechy zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego od 5 października na okres 30 dni. To już druga tego typu sytuacja w tym roku – pierwszy stan wyjątkowy obowiązywał w Czechach od 12 marca do 17 maja.

Na jakie obostrzenia tym razem postawiły Czechy? Od 22 października obowiązują ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. Wyjątek od tej zasady dotyczy niezbędnych aktywności z życia codziennego np. dojazdu do i z pracy, wizyty w sklepie czy u lekarza.

Każdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeKażdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeCzytaj dalej

Polsat News podaje, że restrykcje nie ominęły również handlu - sprzedaż detaliczna i hurtowa została ograniczona do minimum. W dalszym ciągu można zakupić: żywność, paliwo, artykuły drogeryjne, tytoń i czasopisma. Otwarte są też apteki, serwisy naprawcze samochodów czy usługi pogrzebowe. W Czechach, podobnie jak w Polsce, zawieszono działalność wszystkich punktów gastronomicznych.

Co więcej, w spotkaniach mogą uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Surowe obostrzenia dotknęły także szkoły, które pozostają zamknięte na terenie całych Czech od 14 października.

Jednak statystki zachorowań wskazują, że dotkliwe obostrzenia – niektóre wdrożone już ponad dwa tygodnie temu, nie pomagają w walce z drugą falą pandemii. Dlatego też w sobotę 24 października premier Czech Andrej Babisz przyznał, że konieczne będzie wydłużenie stanu wyjątkowego. Do tego potrzebna będzie jednak zgoda parlamentu.

Już nie tylko Czechy. Polki mają znacznie więcej opcji na aborcję poza granicami naszego krajuJuż nie tylko Czechy. Polki mają znacznie więcej opcji na aborcję poza granicami naszego krajuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Nowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieNowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News