Czas pracy może zostać wydłużony do 12 godzin
pixabay/PhotoMIX-Company
Autor Radosław Święcki - 23 Marca 2020

12 godzin czasu pracy, to tylko jeden z pomysłów. Rząd snuje plany jak odbudować gospodarkę po wirusie

Czas pracy wydłużony do 12 godzin, zwiększenie liczby nadgodzin – to tylko niektóre propozycje rządu dla pracodawców zawarte w specustawie, mającej łagodzić skutki gospodarcze po pandemii koronawirusa.

Specustawa – jak zauważa Money.pl - grupuje pracodawców na dwie kategorie. Pierwsza to przedsiębiorstwa szczególnie istotne dla funkcjonowania państwa: energetyczno-paliwowe, telekomunikacyjne, przemysł chemiczny, farmaceutyczny, gazownie oraz stacje paliw płynnych. Pracodawcy z tych branż będą mogli bez tzw. okresu wyczekiwania na odpowiedź ze strony związków zawodowych, zmienić u siebie system i rozkład czasu pracy, na taki, który będzie gwarantował płynność funkcjonowania firmy.

Ceny regulowane z urzędu? Już za chwilę możemy mieć powtórkę przypominającą czasy PRLCeny regulowane z urzędu? Już za chwilę możemy mieć powtórkę przypominającą czasy PRLCzytaj dalej

- Będą oni mogli również zlecić pracownikom nadgodziny, poza tymi przewidzianymi już w kodeksie pracy. Nadgodziny te będą mogły być przydzielane pracownikom w takim wymiarze, by zapewnić również ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa, nie mogą jednak one kolidować z nowymi przerwami dobowymi na odpoczynek. Według zapisów projektu nowa dobowa norma odpoczynku będzie skrócona z dotychczasowych 11 do 8 godzin (i z 35 do 32 godzin tygodniowo) – pisze Money.pl.

Minister Minister "nie czuje powiewu optymizmu". Ma złą wiadomość dotyczącą zachorowańCzytaj dalej

Ponadto pracodawcy będą mogli skorzystać z wydłużonego do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego i równoważnego czasu pracy. Dzięki długim okresom rozliczeniowym pracodawca będzie miał możliwość bardzo elastycznego kształtowania czasu pracy swoich pracowników. Nie ograniczać go będzie bowiem maksymalna liczba godzin pracy w miesiącu, lecz jedynie w okresie rozliczeniowym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. 45-latek z Głogowa zmarł w kwarantannie. Padły mocne oskarżenia pod adresem rządu

Wydłużony czas pracy

Portal zwraca uwagę, że istotą równoważnego systemu czasu pracy będzie przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy – maksymalnie do 12 godzin na dobę. Jest to jednak przedłużenie kosztem skróconego lub wolnego dnia pracy w innym terminie. Te rozwiązania są już na rynku pracy stosowane.

Specustawa zakłada, że "warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca ustala w układzie zbiorowym pracy, lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi”. Co w sytuacji, gdy związków zawodowych nie ma w firmie? Wówczas pozostają przedstawiciele pracowników, albo pracodawca - po okresie 2 dni wyczekiwania na ich wyłonienie - sam podejmie decyzję, bez konsultowania jej z kimkolwiek.

Dlaczego ustawodawca zapisał obowiązkowe konsultacje ze związkami? Pracodawcy będą mogli w istotny sposób pogorszyć warunki zatrudnienia i zawiesić u siebie stosowanie przepisów wynikających z umów o pracę. Oznacza to, że będzie można obniżyć pracownikom wynagrodzenie, zmniejszyć im etat, zawiesić wypłatę premii, nagród lub innych świadczeń. Pracodawcy nie będą mogli natomiast znieść innych, czyli np. zmniejszyć pracownikom wymiar urlopu wypoczynkowego.

Money.pl zwraca uwagę, że największą wątpliwość pracodawców oraz ekspertów prawa pracy budzi zapis mówiący, że możliwość skorzystania z prawa do ograniczenia odpoczynku, wprowadzenia dłuższego 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, czy też stosowania mniej korzystnych warunków zatrudnienia, mają mieć jedynie przedsiębiorcy, którzy nie zalegają w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  3. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Włochy opublikowały porażający raport. Nie wszyscy, którzy zmarli na koronawirusa, wcześniej chorowali, smutna prawda
Profesor prognozuje do kiedy epidemia potrwa w Polsce. Jeszcze długo możemy siedzieć w domuProfesor prognozuje do kiedy epidemia potrwa w Polsce. Jeszcze długo możemy siedzieć w domuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News