Czarnobyl płonie
biznesinfo.pl
Autor Radosław Święcki - 26 Kwietnia 2020

Ukraińska straż pożarna: ogień w Czarnobylu jest poza kontrolą. Ogień kieruje się w nowe miejsca

Dziś mija 34. rocznica katastrofy w Czarnobylu, tymczasem od trzech tygodni w strefie czarnobylskiej trwa walka z ogniem.

Czarnobyl płonie

Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową (w tym Polskę), a także na południe kontynentu.

W strefie czarnobylskiej od 4 kwietnia trwa walka z pożarem. Zdaniem Jarosława Jemelianenko, dyrektora biura organizującego wycieczki do „zony”, mamy do czynienia z ekologiczną katastrofą, zaś ogień jest poza kontrolą.

- Tysiące hektarów w strefie wykluczenia wokół nieczynnej elektrowni jądrowej już spłonęły lub wciąż płoną, a ogień kieruje się w stronę Białorusi – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Jemelianenko.

Polskich kierowców będą czekać surowe kary na drogach już od lipca. Wszystko na wzór NiemiecPolskich kierowców będą czekać surowe kary na drogach już od lipca. Wszystko na wzór NiemiecCzytaj dalej

W pożarze spłonęły tysiące małych zwierząt, przedstawiciele większych gatunków, w tym konie Przewalskiego, uciekły. Niektóre zwierzęta wracają na spalone terytoria, jednak nie mają tam teraz pożywienia.

Jemelianenko zwraca uwagę, że niejednokrotnie na terytorium strefy dochodziło do niewielkich pożarów (np. z powodu niedopałku papierosa), ale ogień zazwyczaj został szybko ugaszony.

Premier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekałoPremier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekałoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesienia

- Od utworzenia strefy, od 34 lat, nie było takich ogromnych pożarów – mówi Jemelianenko, będący również prezesem Stowarzyszenia Czarnobylskich Touroperatorów.

Rozmówca PAP podkreśla, że w trzech miejscach na terytorium "zony" trwają podziemne pożary, które mogą ciągnąć się tygodniami albo i miesiącami. W każdej chwili pożary torfowisk mogą przekształcić się w pożary leśne.

Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazała w sobotę, że trwa gaszenie tlących się traw, torfowisk, pni, drewna i ściółki na terenie sześciu leśnictw w strefie wykluczenia. W akcji biorą udział trzy samoloty gaśnicze An-32P i trzy śmigłowce. Z ogniem walczy ponad 1000 osób - dodano.

„Strażacy nie dają sobie rady”

-Strażacy nie mogą ugasić tego pożaru przy wykorzystaniu dostępnych sił i sprzętu – podkreśla Jemelianenko, dodając, że w akcji gaśniczej wykorzystywane są 30-letnie Ziły.

- Strażacy mówią, że nie dają sobie rady z pożarem, a władze zapewniają, że wszystko jest dobrze - dodaje.

Według strażaków jedynie deszcz lub wykorzystanie dużej liczby samolotów gaśniczych może zwalczyć trwający pożar.

Walczący z ogniem – jak mówi Jemelianenko - mogą liczyć na pomoc wolontariuszy, którzy przywożą do "zony" wodę, jedzenie, maski ochronne, radia, generatory. Rozmówca PAP podkreśla, że w pierwszych dniach walki z pożarem za wyżywienie strażaków odpowiadała służba ds. sytuacji nadzwyczajnych, później obowiązek ten spoczął na władzach lokalnych, w budżetach których nie zaplanowano jednak karmienia kilku tysięcy ludzi.

Rozmówca PAP krytykuje władze ukraińskie, określając ich reakcję na sytuację w strefie jako „niedostateczną i spóźnioną”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Warszawie powstał nowy pomnik Lecha Kaczyńskiego. Emocjonalny wpis prezydenta
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Decyzja zapadła. Obostrzenie przedłużono, jest zapis w Dzienniku Ustaw
Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńDzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News