Czarnobyl wyłączenie z eksploatacji
Wikimedia Commons Paweł 'pbm' Szubert CC-BY-SA-3.0
Autor Konrad Karpiuk - 17 Grudnia 2020

Czarnobyl wcale nie przeminął. Ekspert: Potrzebujemy jeszcze kilkudziesięciu lat

Czarnobyl wciąż nie został do końca uprzątnięty. Od katastrofy minęły 34 lata, a od 20 lat nie działa ostatni reaktor. Mimo to, całkowite wyłączenie elektrowni z eksploatacji będzie niezwykle trudnym i czasochłonnym zadaniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego sprzątanie po elektrowni w Czarnobylu zajmie dziesiątki lat
  • Jakie błędy popełniono przy usuwaniu skutków katastrofy
  • Co może stać się w przyszłości z pozostałościami elektrowni

Elektrownia w Czarnobylu będzie wyłączana z eksploatacji przez kilkadziesiąt lat

34 lata temu w Czarnobylu doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. Ze względu na przegrzanie się rdzenia reaktora numer cztery, wybuchł wodór, który spowodował pożar i przyczynił się do rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych.

15 grudnia 2000 roku wyłączono trzeci i ostatni reaktor. Polecenie wydał ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, a honory czynił dyżurny w Czarnobylu. W ten sposób niesławna elektrownia przestała wytwarzać energię i rozpoczęto pracę nad wyłączeniem jej z eksploatacji.

Czwarty reaktor, który był przyczyną katastrofy, wciąż jest ukryty pod gigantycznym sarkofagiem. Wygląda na to, że instalacja nieprędko zostanie usunięta. Jak mówi w rozmowie z PAP ekolog Serhij Myrnyj, zabezpieczenie odpadów jądrowych zajmie jeszcze dziesiątki lat.

Według eksperta nikt jeszcze w historii nie przeprowadzał operacji tego typu, przez co brakuje odpowiednich wytycznych i specjalistów. Nie wiadomo, kiedy w ogóle rozpoczną się prace nad rozbiórką, szczególnie że na miejscu wciąż zatrudnia się pracowników.

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniejZapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniejCzytaj dalej

Jak pisze portal Forsal, obecnie w Czarnobylskiej elektrowni (czy raczej jej pozostałościach) zatrudnionych jest około 800 osób. Wśród nich są operatorzy bloków elektrycznych pracujących na 12-godzinnych zmianach. Ze względu na bezpieczeństwo nie można pozostawić paliwa jądrowego bez kontroli.

W trakcie zabezpieczenia Czarnobyla popełniono wiele błędów

Rozmówca PAP jest również dyrektorem ds. naukowych firmy Chernobyl Tour, oraz brał udział w likwidowaniu skutków awarii w 1986 roku. Przez 35 dni pracował jako dowódca plutonu od rozpoznania i monitoringu poziomu promieniowania w elektrowni i lokalnych wsiach.

- Nasze zadanie polegało na tym, że przed rozpoczęciem w danym miejscu jakichś prac, badaliśmy tam poziom promieniowania i decydowaliśmy, jak długo ludzie będą mogli tam pracować, czy potrzebują odzieży ochronnej itd. - mówił Myrnyj dla PAP.

Jak sam przyznał, w trakcie likwidacji skutków katastrofy nie ustrzeżono się błędów. Ze względu na zajęcie się głównie techniczną stroną katastrofy, zapomniano o skutkach społecznych i psychologicznych. Zdaniem Myrnyja, władze nie poświęciły wystarczająco dużo uwagi miastu Sławutycz, zbudowanemu dla pracowników elektrowni.

- Obecnie to jest miasto kolosalnej socjalnej katastrofy, którego mieszkańcy zmagają się albo z bezrobociem, albo z jego perspektywą. Ludzie nie mają się gdzie podziać - mówił Myrnyj.

Myrnyj przyznał, że zaproponował wpisanie elektrowni atomowej w Czarnobylu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdaniem rozmówcy PAP, zachowały się tam unikalne obiekty pokazujące technologię likwidacji skutków katastrofy nuklearnej. Pomysł postulował także minister kultury Ukrainy, Ołeksandr Tkaczenko.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News