Elon Musk krytykuje CD Projekt Red
HANNIBAL HANSCHKE/AFP/East News
Autor Konrad Karpiuk - 14 Grudnia 2020

Elon Musk również dał wyraz swojemu niezadowoleniu Cyberpunkiem. Inwestorzy przerażeni

Cyberpunk 2077 to największa premiera gry video w ostatnich latach. Oczekiwania były spore i nie wszystkie zostały spełnione, szczególnie graczy konsolowych. W efekcie akcje CD Projekt na giełdzie poszybowały w dół, tak samo jak rakiety Elona Muska, który nie omieszkał dołączyć się do krytyki gry.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co spowodowało niezadowolenie graczy
  • Co o grze uważa Elon Musk
  • Dlaczego mimo premiery Cyberpunka 2077, akcje CD Projektu spadły
  • Jakie są dalsze plany CD Projekt

Cyberpunk 2077 startuje, CD Projekt traci na giełdzie

Cyberpunk 2077 po wielu latach prac i szumnych zapowiedziach w końcu został wydany. Wielu inwestorów widząc zainteresowanie tytułem spodziewało się, że premiera gry pozwoli wystrzelić akcjom w górę polskiego producenta.

Szczególnie że przy premierze Wiedźmina 3 właśnie taki trend odnotowano, a CD-Projekt rósł na giełdzie ku uciesze akcjonariuszy. Z kolei przy Cyberpunku 2077, pierwsze recenzje były bardzo entuzjastyczne, a akcje polskiej firmy wydawały się całkiem stabilne.

Ostatecznie coś poszło nie tak, szczególnie w przypadku wersji na konsole Playstation 4 i Xbox One. Na portalu Metacritic, gracze wystawili Cyberpunkowi 2077 oceny wysokości 2,8 i 3,7. Przed weekendem noty były jeszcze gorsze (1,8 dla PS4 i 2,2 dla Xbox One).

Gracze twierdzili, że Cyberpunk 2077 na konsolach poprzedniej generacji jest wręcz niegrywalny. Niewiele pomogła lepsza ocena na PC. Firma zapowiedziała przyjmowanie zwrotów niezadowolonym klientom, co przełożyło się na sytuacje na giełdzie.

Giełdowe spadki CD Projektu

Jak pisze Puls Biznesu, po tym jak CD Projekt poinformował o zwrotach, doszło do wyprzedaży akcji. W trakcie otwarcia sesji odnotowano spadek wysokości 17 proc., który pogłębił się później do 22 proc. Dopiero po ok. pół godziny dynamika zmalała.

Jak mówi Piotr Bogusz z BM mBanku, egzemplarze konsolowe stanowiły 41 proc. zamówień z przedsprzedaży. Z racji na obecny stan gry, wielu graczy odłoży zakup Cyberpunka 2077 na później. Do tego dojdą zwroty, które również nie poprawią zysków firmy (której gra się zwróciła z samej przedsprzedaży). Wiele również wskazuje na to, że nie uda się zrealizować zakładanej sprzedaży 35 mln egzemplarzy gry.

- Jednocześnie nieudana premiera gry może negatywnie wpłynąć na sentyment inwestorów do spółki. Niemniej jednak naszym zdaniem obecna cena akcji dyskontuje sprzedaż niższą niż 25 mln w pierwszym roku. Raport sprzedaży, który zostanie opublikowany przed świętami, będzie ważnym czynnikiem wpływającym na cenę akcji CD Projektu - mówił Bogusz dla Pulsu Biznesu.

CD Projekt tłumaczy się z problemów Cyberpunka 2077

Tymczasem CD Projekt przeprasza i zapowiada wprowadzanie poprawek gry. Wyszła już pierwsza aktualizacja, w ciągu tygodnia będzie druga, a to i tak nie koniec. Ponadto w styczniu i lutym producent wyda dwie duże łatki, poprawiające największe bolączki.

- W pierwszej kolejności chcemy przeprosić Was za to, że przed premierą nie zaprezentowaliśmy rozgrywki z Cyberpunka 2077 na konsolach poprzedniej generacji, co utrudniło Wam podjęcie świadomej decyzji dotyczącej zakupu. Wiemy, że powinniśmy poświęcić więcej czasu i uwagi na dopracowanie naszej gry na PlayStation 4 i Xbox One - informował CD Projekt.

Firma obiecuje, że wypuszczane przez nich aktualizacje poprawią większość błędów. Zastrzega jednak, że gra na PS4 i Xbox One nie będzie działać tak jak na konsolach nowej generacji. Mimo niejednokrotnie przekładanej premiery, CD Projekt nie zdążył wystarczająco dopracować produktu.

Elon Musk twittuje o Cyberpunku 2077

Tymczasem do gry odniósł się również na Twitterze biznesmen Elon Musk, publikując pod twittem fanpejdża gry "Cyberpunk 2077" screen wpisu, w którym możemy przeczytać:- Zajęło mi tydzień pracy, aby zagrać w tę grę i szybko zdałem sobie sprawę, że to nie jest gra. Myślałem o każdym dniu swoich 8 lat. Płakałem w nocy i nie byłem w stanie funkcjonować. Płaczę za każdym razem, gdy myślę o grze i nawet nie chcę dotykać mojego PS4. To miała być przyszłość gier i teraz nie wiem, na co jeszcze mam czekać - czytamy we wpisie, który cytuje portal tysol.pl.

Bardzo ważne oświadczenie Orlenu. Gigant objaśnia swoje plany wobec mediówBardzo ważne oświadczenie Orlenu. Gigant objaśnia swoje plany wobec mediówCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News