Cukier będzie znacznie droższy w przyszłym roku
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Grudnia 2019

Cukier niemal jak towar luksusowy. Ogromne kwoty podwyżek

Cukier znów drożeje. Średnie ceny promocyjne białego cukru wzrosły o 12 proc. w porównaniu do zeszłego roku - podaje Radio ZET. W przyszłym roku za cukier zapłacimy jeszcze więcej.

Cukier coraz droższy

Cukier znów podrożał. Z analizy agencji MondayNews wynika, że największe podwyżki odnotowano w sieciach convenience, gdzie cukier jest droższy nawet o 32 proc. Podwyżki w hipermarketach były trochę niższe. Tam ceny podniosły się o 22,35 proc. Natomiast w dyskontach wzrost wyniósł 21,54 proc.

Zdaniem ekspertów sklepy convenience stać na to, aby robić takie podwyżki. Z czego to wynika?

- Te sklepy mają niewielką powierzchnię i małe zaplecze magazynowe. Często mieszą się w drogich w utrzymaniu lokalach. Przede wszystkim są nastawione na klientów, dla których cena nie jest kluczowym czynnikiem. Dlatego m.in. w tym formacie zanotowano największe podwyżki. Z kolei sam artykuł zdrożał, bo ograniczono jego produkcję - tłumaczy Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland, cytowana przez Radio ZET.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Taniej tylko w dyskontach

MondayNews podaje, że najniższa cena za cukier podniosła się o 7 proc. Największy wzrost odnotowano w sklepach cash&carry. Spadek pojawił się w dyskontach. Natomiast w hipermarketach, supermarketach i sieciach convenience minimalne ceny nie uległy zmianie.

Michał Gawryszczak ze Związku Producentów Cukru w Polsce uważa, że w przyszłym roku cukier będzie jeszcze droższy. Jest spowodowane obniżeniem produkcji w całej Unii Europejskiej o ok. 5 proc. w porównaniu do 2019 roku. Poza tym wyczerpują się zapasy towaru. - Doprowadzi to do lekkich podwyżek, które nieznacznie odczują konsumenci. Ceny w sklepach już raczej nie spadną, bo obecnie branża cukrowa balansuje na progu opłacalności produkcji - powiedział cytowany przez Radio ZET ekspert.

Ogromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyOgromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News