Cukier drożeje szybko, jak dawno już nie drożał
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 6 Listopada 2019

Zupełnie, jak za Gierka. Ceny cukru załamują ręce i osuszają portfel

Cukier jest jednym z niewielu podstawowych produktów spożywczych, które tak mocno zdrożały w krótkim czasie. Płacimy za niego o wiele więcej niż przed rokiem. Jak podają media, to kolejny objaw przyspieszającej inflacji.

Cukier drożeje w oczach. We wrześniu 2018 roku średnia cena kilograma cukru plasowała się na poziomie 2,03 zł. We wrześniu 2019 roku za ten sam kilogram cukru zapłacić trzeba było już 2,68 zł, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że cena cukru wzrosła o 23% w ciągu 12 miesięcy.

Jak podaje Wirtualna Polska, ogólny poziom inflacji dla ogółu produktów we wrześniu wyniósł 2,6%. Jeśli jednak wziąć pod uwagę tylko warzywa i cukier, ich ceny wzrosły średnio o 20%. Problemem więc jest nie tylko galopujący wzrost cen, ale także fakt, że ten dotyczy produktów tak podstawowych, jak właśnie cukier i warzywa.

Od jutra posypią się mandaty. Drogówka nie będzie miała litościOd jutra posypią się mandaty. Drogówka nie będzie miała litościCzytaj dalej

Cukier drożeje w zastraszającym tempie

Dlaczego jednak cukier tak drożeje i może pezywoływać co poniektórym czasy I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka? Problem tkwi m.in. w skromniejszych niż w ubiegłym roku zbiorach. Jak skomentował dla Faktu ekonomista Marek Zuber, rolnicy, którzy uprawiają buraki i trzcinę cukrową, mieli w minionym sezonie ogromne problemy z pogodą. Susza dała się we znaki w całym kraju i nie ominęła także ich pól.

Jednak to nie jest jedyny powód. Kolejnym jest fakt, że w miarę bogacenia się przez Polaków rośnie popyt na cukier, co sprawia, że ceny tego towaru idą w górę. Po trzecie natomiast, jak przypomina Wirtualna Polska, rynek cukru jest najbardziej wrażliwy na spekulacje. Warto również doliczyć wzrost kosztów energii oraz pracy w Polsce.

Policja zabrała już 8 tys. dowodów rejestracyjnych. Wystarczy, że jeździsz konkretnym autemPolicja zabrała już 8 tys. dowodów rejestracyjnych. Wystarczy, że jeździsz konkretnym autemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mięso stało się jedynym składnikiem ciężarnej kobiety. Lekarze mają mnóstwo wątpliwości
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News