Projekt CPK
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Września 2019

CPK wymaga wysiedlenia Polaków. O rekompensaty spytano ministra

- Nie powiem, to byłoby nieodpowiedzialne - powiedział w rozmowie z Łukaszem Kijkiem Minister Mikołaj Wild, zapytany o wysokość rekompensat dla osób, który będą musiały opuścić swoje miejsca zamieszkania ze względu na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Centralny Port Komunikacyjny to jeden z sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Ma być węzłem przesiadkowym między Warszawą, a Łodzią, integrującym transport kolejowy, lotniczy i drogowy. Na pierwszym etapie CPK ma obsługiwać 45 mln rocznie, a docelowo 100 milionów. Projekt ma powstać do 2027 roku na obszarze 3 tys. hektarów. Jednak aby inwestycja mogła zostać wcielona w życie, potrzebne są konsultacje z mieszkańcami terenów, na których ma powstać CPK.

Minister odmawia odpowiedzi

Gościem programu “Studio Biznes” był Minister Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK. Zapytany o wysokość rekompensat dla mieszkańców terenów, którzy będą musieli się wyprowadzić, odmówił odpowiedzi. - Oczywiście nie podam dziś kwot rekompensat, to byłoby nieodpowiedzialne - powiedział.

Jednocześnie Wild nadal uważa, że projekt jest przełomowy, zostanie dobrze przyjęty i przyniesie wiele pożytku. - To co wydaje mi się bardzo ważne i komunikujemy to od samego początku: CPK to rewolucja w transporcie, ale nie musi być tak jak było w przypadku rozbudowy sieci dróg i autostrad, że ta rewolucja, którą jest sieć autostrad i z której jesteśmy dumni, jesteśmy wskazywani jako liderzy w Europie środkowo-wschodniej wiązała się z gigantycznym ładunkiem poczucia krzywdy. Toczy się łącznie 20 tysięcy postępowań o odszkodowania u ludzi, którzy musieli zostać wysiedleni, aby projekty zostały zrealizowane - twierdzi Minister.

Wcześniejsza emerytura od zaraz. Skorzystać może nawet 100 tys. PolakówWcześniejsza emerytura od zaraz. Skorzystać może nawet 100 tys. PolakówCzytaj dalej

CPK problemem dla mieszkańców

Wild został też zapytany o to, co się stanie, jeśli mieszkaniec odmówi wyprowadzki. - Zasady w polskim prawie są następujące: odszkodowania są przewidziane w sytuacji, w której strony nie dojdą do porozumienia, a musi być zrealizowany cel publiczny. Celem publicznym jest lokalizacja węzła i nie chcielibyśmy żeby nastąpiła wywłaszczenia, a jeśli już to chcielibyśmy, żeby nastąpiły w jak najmniejszym zakresie. Ale jeżeli będzie to konieczne, to rzeczoznawca wyceni godziwą wartość gruntu i ta wartość zostanie zapłacona na rzecz właściciela i będzie musiał się wyprowadzić - tłumaczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Ciało jelenia całe pokryte jest w guzach. Fotografia dzikiego zwierzęcia poruszyła tysiące ludzi
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News