
NIK bierze się za kontrolę jednej z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji. Wokół CPK jest coraz więcej wątpliwości
CPK w Radomiu zostanie prześwietlone przez Najwyższą Izbę Kontroli. Pełnomocnik CPK zapewnia, że jest to rutynowa kontrola, a sama budowa ma ruszyć już w 2023 r. O kontroli CPK poinformował także za pośrednictwem Twittera NIK.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
- Dlaczego NIK chce skontrolować budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego
- Czego będzie dotyczyć kontrola
- Kiedy ruszy budowa CPK
CPK pod lupą NIK
CPK, czyli Centralny Port Komunikacyjny zostanie skontrolowany przez Najwyższą Izbę Kontroli - potwierdza w rozmowie z Polsat News p.o. Kierownika Wydziału Prasowego Anna Matusiak - Rześniowiecka. Kontrola będzie dotyczyła budowy CPK, natomiast do czasu jej zakończenia NIK nie udziela więcej informacji.
NIK o podjęciu działań kontrolnych informował już w styczniu zapowiadając sprawdzenie tego, jak przebiegają przygotowania do budowy CPK. W mailu wysłanym do redakcji Polsat News NIK poinformował, że kontrolą CPK będzie zajmował się Departament Gospodarki Skarbu Państwa i Prywatyzacji.
W październiku na konferencji prezes NIK, Marian Banaś powiedział, że nie będzie kwestionowana potrzeba budowy lotniska. - Skupimy się na warunkach realizacji inwestycji oraz identyfikacji ryzyk - stwierdził.
- To rutynowa kontrola, o której mowa była co najmniej od roku. NIK raz na jakiś czas kontroluje spółki Skarbu Państwa, to naturalne - mówił w rozmowie z portalem money.pl wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Horała o kontrolę CPK pytany był także w zeszłym tygodniu. Wówczas wyraził nadzieję, że urzędnicy NIK są kompetentni i wiedzą w jaki sposób przebiega budowa tak dużej inwestycji.
Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Będą zmiany w obostrzeniach. Maseczki już nie dla wszystkich
- Agata Duda nagle prosi wszystkich o pomoc, nie jest dobrze
- Premier podjął twardą decyzję. Masowe kontrole już pewne
Budowa CPK wystartuje w 2023 r.
CPK to nie tylko ogromne lotnisko, ale przede wszystkim węzeł komunikacyjny między Warszawą a Łodzią. Inwestycja ma scentralizować transport powietrzny, drogowy oraz kolejowy.
Według założeń projektów, port lotniczy im. "Solidarności" będzie w pierwszym etapie obsługiwał, aż 45 mln pasażerów. "Zgodnie z Koncepcją CPK realizacja przedsięwzięć składających się na komponent lotniskowy jest przewidziana do końca roku 2027, a na komponent kolejowy - do końca 2034 r., obejmując dwie najbliższe perspektywy finansowe UE. Sama budowa ma rozpocząć się 2023 roku" - podaje Polsat News.
Budowa I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego wyniesie budżet państwa, aż 12,8 mld zł. Inwestycje będą przede wszystkim realizowane z papierów wartościowych wyemitowanych na ten cel.
"Łączny limit zaangażowania środków Skarbu Państwa na realizację Programu Wieloletniego wynosi 9 mld 230 mln złotych. [...] Program nie obejmuje wydatków z budżetu państwa" - cytuje Polsat News uchwałę w sprawie CPK.
Doradcą w sprawie CPK zostało główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
- Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
- Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
- Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
- Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
- Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
- Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
- Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
KONIECZNIE OBEJRZYJ:
