fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 08.09.2020. n/z Czerwona tablica Najwyzszej Izby Kontroli - NIK.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 1 Grudnia 2020

NIK bierze się za kontrolę jednej z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji. Wokół CPK jest coraz więcej wątpliwości

CPK w Radomiu zostanie prześwietlone przez Najwyższą Izbę Kontroli. Pełnomocnik CPK zapewnia, że jest to rutynowa kontrola, a sama budowa ma ruszyć już w 2023 r. O kontroli CPK poinformował także za pośrednictwem Twittera NIK.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Dlaczego NIK chce skontrolować budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego
 • Czego będzie dotyczyć kontrola
 • Kiedy ruszy budowa CPK

CPK pod lupą NIK

CPK, czyli Centralny Port Komunikacyjny zostanie skontrolowany przez Najwyższą Izbę Kontroli - potwierdza w rozmowie z Polsat News p.o. Kierownika Wydziału Prasowego Anna Matusiak - Rześniowiecka. Kontrola będzie dotyczyła budowy CPK, natomiast do czasu jej zakończenia NIK nie udziela więcej informacji.

NIK o podjęciu działań kontrolnych informował już w styczniu zapowiadając sprawdzenie tego, jak przebiegają przygotowania do budowy CPK. W mailu wysłanym do redakcji Polsat News NIK poinformował, że kontrolą CPK będzie zajmował się Departament Gospodarki Skarbu Państwa i Prywatyzacji.

Trwa polowanie, kontrolerzy nie odpuszczają w żadnym wypadku. 681 zł kary doręczą Ci prosto pod drzwiTrwa polowanie, kontrolerzy nie odpuszczają w żadnym wypadku. 681 zł kary doręczą Ci prosto pod drzwiCzytaj dalej

W październiku na konferencji prezes NIK, Marian Banaś powiedział, że nie będzie kwestionowana potrzeba budowy lotniska. - Skupimy się na warunkach realizacji inwestycji oraz identyfikacji ryzyk - stwierdził.

- To rutynowa kontrola, o której mowa była co najmniej od roku. NIK raz na jakiś czas kontroluje spółki Skarbu Państwa, to naturalne - mówił w rozmowie z portalem money.pl wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Horała o kontrolę CPK pytany był także w zeszłym tygodniu. Wówczas wyraził nadzieję, że urzędnicy NIK są kompetentni i wiedzą w jaki sposób przebiega budowa tak dużej inwestycji.

Wiemy, na kogo mogą liczyć Polska i Węgry przy głosowaniu budżetu UE. Trzy kraje gotowe na ustępstwaWiemy, na kogo mogą liczyć Polska i Węgry przy głosowaniu budżetu UE. Trzy kraje gotowe na ustępstwaCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Budowa CPK wystartuje w 2023 r.

CPK to nie tylko ogromne lotnisko, ale przede wszystkim węzeł komunikacyjny między Warszawą a Łodzią. Inwestycja ma scentralizować transport powietrzny, drogowy oraz kolejowy.

Według założeń projektów, port lotniczy im. "Solidarności" będzie w pierwszym etapie obsługiwał, aż 45 mln pasażerów. "Zgodnie z Koncepcją CPK realizacja przedsięwzięć składających się na komponent lotniskowy jest przewidziana do końca roku 2027, a na komponent kolejowy - do końca 2034 r., obejmując dwie najbliższe perspektywy finansowe UE. Sama budowa ma rozpocząć się 2023 roku" - podaje Polsat News.

Kupowanie w Rossmannie całkowicie po nowemu. Drogeria zdecydowała się na wielką rewolucjęKupowanie w Rossmannie całkowicie po nowemu. Drogeria zdecydowała się na wielką rewolucjęCzytaj dalej

Budowa I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego wyniesie budżet państwa, aż 12,8 mld zł. Inwestycje będą przede wszystkim realizowane z papierów wartościowych wyemitowanych na ten cel.

"Łączny limit zaangażowania środków Skarbu Państwa na realizację Programu Wieloletniego wynosi 9 mld 230 mln złotych. [...] Program nie obejmuje wydatków z budżetu państwa" - cytuje Polsat News uchwałę w sprawie CPK.

Doradcą w sprawie CPK zostało główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej.

Już 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić słaboJuż 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić słaboCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News