fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2020. n/z Napis na drzwiach: kwarantanna domowa.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Marca 2020

COVID-19 i SARS-CoV-2 nie są tym samym. Wyjaśniamy różnicę, o której możesz nie mieć pojęcia

COVID-19 i SARS-CoV-2 to nie to samo. W mediach często te zwroty są używane zamiennie, niekoniecznie właściwie. Na czym polega zatem różnica? Z odpowiedzią przychodzi Główny Inspektorat Sanitarny.

COVID-19 to nie koronawirus

COVID-19 to choroba, którą wywołuje nowy koronawirus SARS-CoV-2. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. GIS zwraca uwagę, że prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Zakaża i uśmierca w cieniu pandemii. Inny wirus w 7 dni zaraził 211 tys. Polaków, zabił 7Zakaża i uśmierca w cieniu pandemii. Inny wirus w 7 dni zaraził 211 tys. Polaków, zabił 7Czytaj dalej

Kto jest najbardziej narażony na COVID-19?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby COVID-19 i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 proc.), przede wszystkim w prowincji Hubei.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. SE: poseł PiS zrobił imprezę na 200 osób mimo wprowadzonych zakazów. Jeden z gości później widział się z prezydentem

To w Chinach rozpoczęła się epidemia. Ale koronawirus przedostał się do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej (np. w Niemczech, w Hiszpanii, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy Włoszech), a zakażenie dotyka kolejnych osób na całym świecie.

Jak przenosi się wirus, który powoduje COVID-19?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Wielkich zakupów już nie zrobisz. Popularne sieciówki wprowadzają limity dla klientówWielkich zakupów już nie zrobisz. Popularne sieciówki wprowadzają limity dla klientówCzytaj dalej

Koronawirus na świecie

Do tej pory przez chorobę COVID-19 zginęło ponad 6,5 tysiąca osób na całym świecie, większość zgonów nastąpiła w Chinach. Zakażenia koronawirusem potwierdzono już w 140 krajach, a liczba przypadków przekracza 170 tysięcy. W Europie najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie odnotowano ponad 20 tysięcy zakażeń i blisko dwa tysiące ofiar śmiertelnych. W Polsce potwierdzono do tej pory 150 przypadków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Dwie osoby zerwały kwarantannę. Prokuratura wszczęła śledztwo, grozi im osiem lat więzienia
  3. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Połączenia wewnątrz Polski zawieszone. Samoloty nie polecą, premier podjął decyzję
Polaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastamiPolaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News