fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2020. n/z Napis na drzwiach: kwarantanna domowa.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Marca 2020

COVID-19 i SARS-CoV-2 nie są tym samym. Wyjaśniamy różnicę, o której możesz nie mieć pojęcia

COVID-19 i SARS-CoV-2 to nie to samo. W mediach często te zwroty są używane zamiennie, niekoniecznie właściwie. Na czym polega zatem różnica? Z odpowiedzią przychodzi Główny Inspektorat Sanitarny.

COVID-19 to nie koronawirus

COVID-19 to choroba, którą wywołuje nowy koronawirus SARS-CoV-2. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. GIS zwraca uwagę, że prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony na COVID-19?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby COVID-19 i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 proc.), przede wszystkim w prowincji Hubei.

To w Chinach rozpoczęła się epidemia. Ale koronawirus przedostał się do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej (np. w Niemczech, w Hiszpanii, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy Włoszech), a zakażenie dotyka kolejnych osób na całym świecie.

Jak przenosi się wirus, który powoduje COVID-19?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Koronawirus na świecie

Do tej pory przez chorobę COVID-19 zginęło ponad 6,5 tysiąca osób na całym świecie, większość zgonów nastąpiła w Chinach. Zakażenia koronawirusem potwierdzono już w 140 krajach, a liczba przypadków przekracza 170 tysięcy. W Europie najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie odnotowano ponad 20 tysięcy zakażeń i blisko dwa tysiące ofiar śmiertelnych. W Polsce potwierdzono do tej pory 150 przypadków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News