Coca-Cola zrywa współpracę z R4S Consulting
Obraz 901263 z Pixabay
Autor Maria Glinka - 7 Grudnia 2020

Coca-Cola natychmiastowo kończy współpracę z firmą Adama Hofmana. Powód? Działania sprzeczne z etyką

Coca-Cola Poland Services zakończyła współpracę z firmą R4S Consulting, której współwłaścicielem jest były rzecznik PiS Adam Hofman. Agencja, która szerzyła politykę dezinformacji, dopuściła się złamania zasad etyki PR. Dlatego też Stowarzyszenie Agencji Public Relations postanowiło zawiesić spółkę w prawach członka. Firma w dalszym ciągu odpiera stawiane jej zarzuty.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Na czym polegała kontrowersyjna kampania R4S Consulting
 • W jaki sposób Coca-Cola zakończyła współpracę z partnerem
 • Co na temat całego zajścia twierdzą zaangażowane podmioty

Coca-Cola odcina się od nieetycznych działań agencji Adama Hofmana

Coca-Cola to jedna z najbardziej popularnych marek na świecie, która od lat dba o swój wizerunek. Z uwagi na nieetyczne działania R4S Consulting spółka postanowiła zrezygnować ze współpracy z partnerem. Firma jest współwłasnością byłego rzecznika PiS - Adama Hofmana.

Portal oko.press donosi, że agencja R4S Consulting próbowała przekonywać interesariuszy, że głośno komentowany podatek cukrowy to należność całkowicie niepotrzebna. W tym celu uruchomiono nawet stronę internetową, na której pojawiają się informacje dotyczące negatywnych skutków niedostarczania cukru do organizmu.

Zapłacisz nawet do 2800 złotych. Od 2021 roku wzrośnie stawka, którą wielu będzie musiało zapłacićZapłacisz nawet do 2800 złotych. Od 2021 roku wzrośnie stawka, którą wielu będzie musiało zapłacićCzytaj dalej

Onet podaje, że na specjalne utworzonej stronie pojawił się wpis, zgodnie z którym niedobory tej substancji prowadzą do „hipoglikemii, która wiąże się z osłabieniem i obniżeniem koncentracji”. Kampania nosiła nazwę „Ukryta słodycz”.

W witrynie autorzy dwukrotnie wspominają firmę Coca-Cola. Okazało się, że kampania, którą R4S miał zrealizować na rzecz międzynarodowego koncernu, opierała się o grupę trolli, które krytykowały podatek cukrowy na Twitterze.

Szykuje się blokada, jakiej jeszcze nie było. Tłum protestujących wyleje się na ulice i wstrzyma wszystkoSzykuje się blokada, jakiej jeszcze nie było. Tłum protestujących wyleje się na ulice i wstrzyma wszystkoCzytaj dalej

Coca-Cola kończy współpracę, a agencja przeczy osądom

Agencja w dalszym ciągu odpiera stawiane jej zarzuty. - R4S zleciło audyt procedur zgodnie z naszymi zasadami compliance w zewnętrznych spółkach, wykonujących dla nas te usługi - oznajmił Adam Hofman w rozmowie z portalem Wirtualne Media. Po publikacji artykułu na łamach OKO.press spółka wystosowała oficjalne oświadczenie.

„Za całkowicie nieuprawnione należy uznać przypisywanie firmie nieetycznych działań w internecie. R4S nie realizowało, nie realizuje i nie ma w swojej ofercie tego typu działań. Opisane w artykule wątki są sumą niemających potwierdzenia w faktach sensacji, rozpowszechnianych od dłuższego czasu przez działającą w nieuczciwy i nieetyczny sposób konkurencję, walczącą o klienta obsługiwanego dziś przez naszą agencję. Liczymy, że obiektywnym wyjaśnieniem tej sprawy zajmie się sąd”, czytamy w komunikacie spółki.

Fatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przegląduFatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przegląduCzytaj dalej

Głos w tej sprawie zabrała Coca-Cola. Koncern poinformował, że na początku października rozpoczęła kooperację z R4S Consulting. Jednak z uwagi na niesatysfakcjonujące wyniki wewnętrznej procedury wyjaśniającej Coca-Cola podjęła decyzję o nieprzedłużaniu umowy z firmą Hofmana.

„Nie akceptujemy korzystania z farm troli czy fałszywych kont, wprowadzających konsumentów w błąd. Nigdy nie zlecilibyśmy ani nie zaakceptowalibyśmy ich używania w ramach naszych działań komunikacyjnych”, czytamy w komentarzu, który Coca-Cola przesłała do redakcji portalu Wirtualne Media. Agencja została już poinformowana o rezygnacji Coca-Coli. Umowa między partnerami wygaśnie 31 grudnia 2020 r.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. "Masz w domu te przedmioty? Mogą być warte majątek "
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Po aferze z kampanią spółka została zawieszona w prawach członka ważnej organizacji

Na nieetyczny proceder, którego dopuściła się spółka Hofmana, szybko zareagował zarząd Stowarzyszenia Agencji Public Relations (SAPR). Agencja R4S Consulting została zawieszona w prawach członka ugrupowania. - Public relations nie może w żadnym przypadku służyć dezinformacji. Są to podstawowe zasady, które opisują polskie i międzynarodowe kodeksy etyczne regulujące nasz zawód - przekazał zarząd. SAPR to organizacja, której celem jest reprezentowanie i wspieranie branży PR w Polsce.

Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniKlikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniCzytaj dalej

Zupełnie odmienną retorykę w tej sprawie przedstawił Łukasz Szelecki, dyrektor operacyjny R4S Consulting, który podpisał się pod oficjalnym oświadczeniem. „Opuściliśmy Stowarzyszenie Agencji PR, ponieważ nie czuliśmy żadnego wsparcia z jego strony w sytuacjach, w których ewidentnie padliśmy ofiarą oszustw i pomówień. Gorzej, stowarzyszenie zamiast wysłuchać najpierw racji swojego członka publicznie reagowało powtarzając absurdalne zarzuty. Wiemy, że w kampanię przeciwko nam zaangażowało się kilka podmiotów z rynku. Monitorujemy sytuację. Współpracę ze stowarzyszeniem uważamy za zakończoną”, czytamy w komunikacie.

Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. "Liczne akty wandalizmu w Otwocku. Policja zatrzymała sześć osób "
 2. Brytyjczycy jako pierwsi przystąpią do szczepień. Nie ominą rodziny królewskiej
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje b. poseł. Przez tydzień był w śpiączce i walczył o życie
 7. Justyna Żyła znów chwali się nowym chłopakiem. Piotr Żyła będzie wściekły (FOTO)
Kaufland podjął istotną decyzję. Jeden produkt na cenzurowanymKaufland podjął istotną decyzję. Jeden produkt na cenzurowanymCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News